Joris Laarman Lab/Adriaan de Groot / MX3D

AMSTERDAM / Co má společného most s roboty, 3D tiskem a ocelí? V Amsterdamu o tom vědí hodně. Přes kanál má do roku 2017 vyrůst most, který bude účel kombinovat s uměním. Na mostě pracuje firma MX3D. Informace přinesl magazín Live Science.

Most připravujezačínající firma MX3D, která chce předvést při výstavbě své technologie. Místo toho, aby montážníci nitovali a skrutkovali tovární polotovary přímo na místě, celou práci obslouží samotní roboti. Ne však v roli montážníků, ale 3D tiskáren, které si poradí s vrstvením materiálu, jakým je pevná a houževnatá ocel.

Vrstvu po vrstvě budou jako svářeči tavit elektrody, aby jejich rameny vzniklo dílo nesoucí kontury digitálního návrhu. Přestože jde o ambiciózní projekt, se kterým firma zatím zkušenosti nemá, roboti už za sebou mají kus práce.

Zmíněnou technologii využívají podle magazínu Live Science při výrobě soch a interiérových dekorací. Se zručností sochařů a dovednostmi svářečů budují díla, jejichž návrh vyšel s počítačů.

Svět 3D tiskáren však už dávno překročil hranice drobných předmětů. Několik firem se ve světě věnuje 3D tisku budov, které vytvářejí ze speciálních betonových směsí. Vrstvu po vrstvě budují rodinné domy, vily, polyfunkční objekty, či dokonce hotelové pokoje se základním vnitřním vybavením.

Přestože 3D tisk postupuje pomaleji než jsme ochotni připustit, jednoho dne s moderními materiály možná dospěje tomu, že dokáže cenou konkurovat tradičním výrobním postupům.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ