ZAHRANIČÍ / Nefunkční a značně poškozená ruská vesmírná loď Progress bez posádky zanikla v hustých vrstvách atmosféry Země v oblasti nad Tichým oceánem. Informovala o tom v pátek 8. května vesmírná agentura Roskosmos.

Ruská agentura Roskosmos již dříve uvedla, že případné úlomky by při dopadu na Zemi neměly ohrozit lidi. A tak i také stalo.

„Kosmická loď Progress M-27M přestala existovat v 5:04 moskevského času (4:04 SELČ) 8. května 2015. Její vstup do atmosféry nastal nad střední oblastí Tichého oceánu,“ upřesnila podle AFP v prohlášení ruská agentura.

Přesné místo a čas pádu nešlo do poslední chvíle s jistotou určit.

Existovaly tak obavy a různé dohady, že by sestup neovladatelné kosmické lodi k Zemi mohl ohrozit některou obydlenou oblast. Někteří předpovídali, že by se části kosmické lodi měli zřítit nad jižní části Sibiře. Jiní hovořili o dopadu lodě přímo nad Evropou.

Ihned po startu vesmírné lodi Progress došlo k poškození navigační techniky a operační středisko na Zemi s lodí ztratilo zcela spojení. Loď Progress měla dopravit nové zásoby, techniku a potravin na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ