Sdílejte
Kim Čong-un (Ilustrační snímek) Zdroj: Repro Youtube

SEVERNÍ KOREA / Severní Korea v sobotu 9. dubna prohlásila, že úspěšně otestovala motor pro nové mezikontinentální balistické rakety. Pokyn ke spuštění motoru dal osobně vůdce KLDR Kim Čong-un, informovala o tom severokorejská státní média.

Zkouška podle stanice CNN proběhla na raketové základně nedaleko západního pobřeží KLDR, odkud byla v únoru tohoto roku odpálena raketa dlouhého doletu. Úspěšný test údajně dokázal, že balistické střely domácí výroby splňují všechna stanovená kritéria.

„Kim Čong-un řekl, že od nynějška můžeme na novou mezikontinentální balistickou raketu montovat ještě silnější jadernou hlavici, čímž dostaneme do dosahu našich raket skrýše zla ve Spojených státech a po celém světě,“ uvádí se v prohlášení severokorejské tiskové agentury KCNA.

V případě, že by se informace o testu raketového motoru ukázala být pravdivá, byl by to podle agentury významný krok v severokorejském programu vývoje jaderných zbraní. Podle zjištění sousední Jižní Koreje však Pchjongjang stále nedisponuje použitelnými mezikontinentálními raketami a nedokáže na ně montovat ani jaderné hlavice. Podobně skeptické jsou k tvrzením o technologických úspěších zbrojního programu KLDR i Spojené státy.

Komentáře