Sergej Skripal Foto: © REUTERS / Kommersant/Yuri Senatorov / #cz.sputniknews.com

Svět / Česko – Německý časopis Focus s odvoláním na zdroje ve Sjednoceném velitelství NATO pro kontrarozvědku (ACCI) tvrdí, že Sergej Skripal pracoval až do roku 2017 pro zpravodajské služby čtyř zemí aliance.

Bývalý sovětský dvojí agent Sergej Skripal, který v důsledku březnové otravy málem zemřel, pracoval podle časopisu Focus až do roku 2017 pro čtyři zpravodajské služby NATO. Odhalil přitom několik aktivních špionů ruské vojenské rozvědky GRU,“ píše Focuss odvoláním na vysoce postaveného pracovníka ACCI v Bruselu.

Uvádí se, že v roce 2012 se Skripal údajně za doprovodu pracovníků britské rozvědky MI6 vydal do Prahy a tamní orgány státní bezpečnosti informoval o aktivní ruské zpravodajské síti. Některé z moskevských agentů znal Skripal osobně ještě z dob své aktivní služby.


ČTĚTE TAKÉ: Merkelová: Poválečné vyhnání Němců nebylo spravedlivé. Z Hradu přišla tvrdá odpověď
Na mezinárodní den uprchlíků kancléřka Merkelová prohlásila, že pro odsun Němců ze zemí střední a východní Evropy po druhé světové válce neexistovalo morální ani politické ospravedlnění. 

Dále podle časopisu měl Skripal v létě roku 2016 údajně sdělit estonským speciálním službám tak přesné údaje, že se jim podařilo chytit tři „ruské špióny“. Mezi nimi tehdy byl jeden důstojník estonské armády ruského původu a jeho otec. Časopis tvrdí, že Skripal poskytl informace také španělskému Národnímu středisku pro rozvědku (CNI). Podle Focusu se jednalo o kriminální kontakty ruské mafie v oblasti Costa del Sol s vlivnými politiky a vládními úředníky v Moskvě.

#cz.sputniknews.com,
(red.)

Komentáře