© Foto: Official site of East Slovak Museum in Kosice

Slovensko – Muž si vyrazil na houby do lesa na Slovensku a našel v malé jamce dvě bronzové přilby, dva páry lícních chráničů a jeden pár spirálových nárameníků z 2. tisíciletí před naším letopočtem, uvádí portál Dobré noviny. Nález byl představen Východoslovenským muzeem v Košicích.

Předměty staré více než 3 tisíce let byly objeveny v roce 2017.

„Nález se do muzea dostal začátkem ledna. Spolu s pracovníkem krajského památkového úřadu jsme lokalitu navštívili a místo jsme prozkoumali metodou archeologického výzkumu. Poklad byl uložen v malé jamce v zemi,“ uvedl archeolog Východoslovenského muzea Dárius Gašaj.

Odborník zdůrazňuje, že tyto přílby jsou unikátní svým původem. „Zatím k nim známe jen tři podobné předměty, všechny jsou z východoalpských oblastí. Badatelé si myslí, že se vyráběly ve zbrojařské dílně někde v severní části Apeninského poloostrova, odkud se horskými průchody dostali do Alp a následně do Karpatské kotliny,“ řekl archeolog.

Stáří exponátů se odhaduje na přibližně 3200 let a patří do mladší doby bronzové. Vědci předpokládají, že přilby se nepoužívaly v boji, ale symbolizovaly moc vysoké společenské elity.

Přilby tohoto typu, které známe, jsou z horských průchodů Alp, což naznačuje, že to mohly být oběti věnovány nějakým božstvům, které chránily tyto horské průchody,“ poznamenává archeolog.

#cz.sputniknews.com,
(red.)

Komentáře