TOKIO / Sednete za obrazovku počítače a uvidíte zločiny, které se mohou stát v nejbližších hodinách. I když to vypadá jako scéna z filmu Minority Report, na podobné technologii pracuje firma Hitachi. Hitachi by ráda pomohla policii při hlídání veřejného pořádku a součinnost při odhalování a předpovídání zločinu.

Expertní systém PCA vyhledává souvislosti mezi informacemi přicházejícími z více zdrojů. Čte diskuse na sociálních sítích, sleduje pohyb veřejné dopravy, počítá se zácpami, počasím nebi i údaji z dlouhodobých statistik čehokoliv. Z tohoto balíčku dat vytváří prognózy, kterým podá na mapě grafickou podobu.

Vývojáři systému přitom věří, že jejich technologický nástroj se dokáže rychle přizpůsobit jakémukoliv prostředí. Ze živých dat vytvoří pravděpodobné modely a ty pak promítne do mapy.

-inline-hitachi-visualization-suite-45-predictive-crime-analyticsdc
Zdroj: fastcompany.com

Policejní hlídky díky takovým prognózám vědí, ve kterém místě mají zvýšit ostražitost či jaký druh zločinu se jim může při výkonu práce dostat do cesty.

I když to zní jako vědecká fantastika, zdá se, že by to mohlo fungovat. Expertní systémy dokáží podle serveru Fast Company získávat z množství dat ucelený přehled o situaci a protože lidé stále častěji sdílejí své soukromí na sociálních sítích, pomáhá to při vyhodnocování údajů.

inline-hitachi-visualization-suite-predictive-crime-analyticsdc-datasheet-copy
Zdroj: fastcompany.com

Podobné systémy úspěšně využívají finančníci obchodující na kapitálových trzích. Roboti sledují zprávy a sociální sítě, aby odhadli, která z firem poletí vzhůru a která padne.

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ