TURECKO / Kvůli hrozbě terorismu se v úterý 28. července v Bruselu na žádost Turecka mimořádně sejde NATO. Turecko požádalo o schůzku Severoatlantické rady na základě článku 4 alianční smlouvy. To znamená, že se Turecko cítí bezprostředně ohroženo a chce hrozbu se svými spojenci konzultovat.

Turecko se nedávno stalo obětí několika teroristických útoků. Pachateli jsou údajně teroristé z hnutí Islámský stát a kurdští separatisté.

„Turecko má důkazy, že Kurdové spolupracují s teroristy,“ utvrzuje turecký premiér Ahmet Davutoglu.

V minulých dnech proto Turecko podniklo striktní nálety na pozice hnutí Islámský stát i kurdských rebelů za hranicemi.

Spojenci v Severoatlantické alianci turecké útoky proti Islámskému státu plně podporují. Ohledně Kurdů, kteří v oblasti patří k nejúspěšnějším bojovníkům proti Islámskému státu, by si však přáli pokračování mírového procesu.

Podobně jako nyní se alianční spojenci v historii podobně sešli již několikrát. Kvůli útokům ze Sýrie před třemi lety NATO v Turecku rozmístilo raketový systém Patriot.

V současné době předem NATO vyloučilo vojenskou pomoc, podle bezpečnostního analytika Radka Kohla však o ni zřejmě ani nejde.

„Neočekávám, že Turecko bude chtít podobnou, jasně definovanou materiální pomoc, bude chtít spíš ujištění, že i dlouhodobější vojenské operace, které zřejmě Turecko teď plánuje, budou mít politickou podporu všech ostatních spojenců,“ míní bezpečnostní analytik Radek Kohl.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ