TURECKO / Pondělní teroristický útok v tureckém městě Suruc, při kterém zemřelo nejméně 28 lidí a další stovka byla zraněna, donutil tamní vládu k razantnímu kroku. Na části své hranice se Sýrií postaví Turecko zeď dlouhou 150 kilometrů. Ta bude mít jediný cíl, a to zvýšit bezpečnost v zemi.

Turecko postaví na části své hranice se Sýrií zeď dlouhou 150 kilometrů, která má zabránit pronikání islamistů na jeho území. Stát ho to bude více než dvě miliardy korun.

Na hranici se Sýrií soustředí Turecko veškerou svoji pozornost. Střeží ji 20 tisíc tureckých vojáků, jen několik kilometrů jižněji totiž operují džihádisté z Islámského státu.

Kromě opevněné zdi vyrostou na hranicích země také strážní věže, na místě budou nepřetržitě hlídky v obrněných transportérech, ostrahu ze vzduchu zajistí vzducholoď a z nižších poloh i drony. Chybět nebude ani ostnatý drát.

„Přistoupili jsme k reálným bezpečnostním krokům. Po celé turecko-syrské hranici jsme navýšili počty hlídkujících vojáků,“ uvedl turecký vicepremiér Bülent Arınç .

Za pondělním atentátem v Soruci, při kterém zemřelo přes 30 lidí, převážně studentů, stojí zřejmě Islámský stát. Turecký ministr vnitra zrušil všem policistům dovolené, bezpečnost země je teď na prvním místě (celá zpráva »).

Džihádisté pronikající do Turecka představují hrozbu pro celý západní svět a všechny členy NATO. Kvůli obavám z rozšíření konfliktu ze Sýrie i na tureckou půdu si telefonovali americký prezident Obama s hlavou Turecka Erdoganem.

Turecká armáda patří ke čtyřem nejsilnějším v severoatlantické alianci a je jednou z nejpočetnějších na světě. Dnes poprvé přes hranice zaútočila na Islámský stát, který palbu opětoval.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ