Sdílejte
Vlajka Evropské unie

NĚMECKO / Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala v úterý 15. září spolu s rakouským spolkovým kancléřem Wernerem Faymannem ke svolání mimořádného summitu Evropské Unie na téma uprchlické krize, který by se měl uskutečnit v příštím týdnu.

V telefonickém rozhovoru se podle Angely Merkelové dvojice politiků obrátila na předsedu Evropské rady Donalda Tuska s požadavkem, aby svolal krizový mítink.

„Jsme v situaci, která není příliš jednoduchá, a která je jednou z největších výzev, kterou jsme měli za uplynulé desetiletí,“ uvedla kancléřka Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně po jednáních s rakouským partnerem Faymannem.

„Tuto výzvu můžeme vyřešit, ale pouze na společné úrovni,“ dodala Merkelová.

Faymann vyzval země, které odmítají přerozdělení migrantů, aby nestrkali hlavy do písku, ale aby pomohli těm, co jsou v nouzi.

Angela Merkelová dále odmítla obvinění z toho, že její minulé rozhodnutí otevřít hranice migrantům přilákalo do Německa velký počet uprchlíků. „Jsou situace, ve kterých se prostě musíte rozhodnout. Neměli jsme 12 hodin na to, abychom si to mohli promyslet a spatřit, zatímco lidé kráčejí směrem k hranicím.“

Komentáře