Sdílejte
Uprchlíci na moři Zdroj: socialistworkeronline.net

EVROPA / Tisíc čtyři sta osmdesát dva uprchlíků vylovili záchranáři z libyjských vod jen za dva dny. Je to znak toho, že uprchlíci se po uzavření balkánské trasy vydávají po nové trase. Přizpůsobují se i pašeráci.

Obavy odborníků se naplňují. Ti se obávali, že uzavření balkánské trasy nezastaví příchod stovek tisíc uprchlíků do Evropy, ale vytvoří tlak na otevření jiné trasy. Podle dat OSN přišlo v letošním roce z Libye do Itálie 14 a půl tisíce uprchlíků, informuje EUobserver. To značí až přes 40 procentní nárůst za stejné období loňského roku, píše EUobserver.

Web EUobserver také připomíná, že Řekové hlásí snížený počet příchozích imigrantů. Těžko říci, zda je za tímto poklesem dohoda EU s Tureckem. Mezitím je v Řecku přibližně 50 tisíc uprchlíků, kteří čekají na to, aby mohli pokračovat v cestě dál, zejména do Německa.

Pašeráci se přizpůsobují také. Uprchlíkům podle německých médií nabízejí přepravu z Řecka přes jaderské moře až do Itálie za 3 až 5 tisíc eur. Francouzský ministr Jean-Yves Le Drian zase informoval, že 800 tisíc uprchlíků čeká v Libyi k tomu, aby se mohli přepravit na starý kontinent.

Mluvčí Evropské komise potvrdila zprávy o snižujícím se počtu uprchlíků přicházejících z Turecka do Řecka. Podle Natashy Bertaud přišlo za minulý týden jen tisíc uprchlíků, zatímco bývalo zvykem, že jich přišlo jen za jeden den 2 tisíce.

Komentáře