FRANCIE / Ze středy 15. července na čtvrtek, kolem půlnoci (23:42 — 00:19 SELČ) odstartovala z vesmírného střediska Kourou ve Francouzské Guyaně nosná raketa Ariane 5, která vynese na oběžnou dráhu Země dvě družice: telekomunikační družici Star One C4 pro brazilského operátora Embratel Star One a pro Evropu důležitější meteorologickou družici MSG-4 (Meteosat druhé generace).

Geostacionární meteorologická družice MSG-4 bude čtvrtá a zároveň poslední v pořadí družic Meteosat druhé generace, která bude vynesena na oběžnou dráhu. Tam bude ze vzdálenosti asi 36 000 km každých 15 minut snímat celý zemský disk, tímto bude navázáno na dosud úspěšnou misi evropských družic organizace EUMETSAT (sídlící v německém Darmstadtu). Tyto družice poskytují důležitá data pro sledování aktuálního počasí, předpověď počasí včetně varování před nebezpečnými jevy a monitoring klimatických změn. Data MSG využívají nejen meteorologové, jejich snímky se uplatňují také v dalších odvětvích, jako např. v záchranném systému, letectví, námořní dopravě, v zemědělství, lesnictví, energetice, stavebnictví, pojišťovnictví a turismu.

Na rozdíl od startu předchozích družic nepřejde družice Meteosat 11 okamžitě do operativního stavu, ale od konce roku 2015 do roku 2018 bude plnit funkci záložní družice. V tomto čase na ni bude probíhat rozsáhlé testování. V případě výpadku jiné družice může být tento režim kdykoliv předčasně ukončen a družice bude ihned k dispozici do operativního režimu.

Druhou generaci družic Meteosat již za několik let nahradí chystané družice Meteosat třetí generace (MTG). Start první z družic MTG (MTG-I1) je v současnosti plánován na polovinu roku 2019.

Komentáře