Sdílejte
Zlatá platební karta, ilustrační foto. Autor: PixaBay/Licence: CC0 Public Domain

Praha – Pozor na platby kartou v Chorvatsku, za každou transakci můžete zaplatit až 200 Kč! Používání platební karty v Chorvatsku může české turisty vyjít draho, banka si v některých případech strhne až 200 Kč za každou platbu. Na vině je způsob zúčtování, kdy obchodník namísto klasické bezplatné platby transakci zadává jako službu cash advance. Ta nabízí držitelům karty možnost vybrat hotovost na pokladně nebo na pobočce banky.

Nemilou zkušenost s platbou kartou v Chorvatsku má redaktor serveru Skrblík.cz Michal Pavelka:

„Platil jsem na poště v Makarské známky za 97 Kč, přičemž na výpisu z účtu se objevil transakční poplatek 200 Kč za použití karty. Obratem jsem ho reklamoval u své banky. Bylo mi řečeno, že záleží na nastavení platebního terminálu obchodníkem a že mi poplatek vrátit nemohou.“

Skrblík.cz Čechům mířícím do Chorvatska doporučuje informovat se před použitím karty, jakým způsobem bude transakce zúčtována. Poplatek za cash advance se strhává u debetní i u kreditní karty, jeho výše se napříč bankami liší!

Poplatek za využití cash advance v zahraničí:

Air Bank
25-100 Kč
Česká spořitelna
125 Kč
ČSOB
200 Kč
Equa bank
99 Kč
Komerční banka
nejméně 100 Kč
mBank
nejméně 29 Kč
Moneta Money Bank
nejméně 200 Kč
Raiffeisenbank
150 Kč + 0,5 % z částky
UniCredit Bank
100 Kč + 0,5 % z částky

Cash advance není jediným kamenem úrazu, který hrozí při platbě kartou v zahraničí.

Druhým je služba Dynamic Currency Conversion (DCC), která dává zákazníkovi možnost zúčtování v českých korunách namísto lokální měny. Převodní kurz obchodníka je zpravidla méně výhodný než kurz používaný bankou.

Před platbou se vždy doporučuje zkontrolovat, zdali je částka na terminálu zobrazena v místní měně (např. HRK). Pokud je uvedena v českých korunách či v eurech, stačí požádat obchodníka o změnu.

ČTĚTE TAKÉ: Prezident 21 bude sbírat podpisy pro všechny kandidáty

Aktuální ceny benzinu i potravin, výhodné datové SIM karty a další rady před cestou do Chorvatska nabízí přímo Skrblík.cz.

Autor: Petr Sršeň,
Skrblík.cz.,
a Redakce „ZE“
Zdroj: Protext.(CTK)

Komentáře