Sdílejte
Muž a žena, ilustrační foto. Autor: PixaBay / CC0 Creative Commons

USA – Vědci z Pensylvánské univerzity zjistili, že ženy mají méně šancí na kardiopulmonální resuscitaci na veřejném místě než muži. Výsledky výzkumu jsou uveřejněny na portálu EurekAlert.

Vědci sdělili, že potřebnou lékařskou péči při zastavení srdce dostane 45% mužů a 39% žen. Tento rozdíl souvisí s fyzickými a psychologickými zábranami: je snadnější provést umělé dýchání a masáž srdce neznámému muži než ženě.

Vysvětluje se to zvláštnostmi vnímání tvaru těla, na které muže mít také vliv věk a váha. Ale pohlaví se může v podobných situacích stát životně důležitým faktorem.

Podle mínění zaměstnanců Pensylvánské univerzity mají být lidi obeznámeni se závažností poskytnutí první pomoci bez ohledu na pohlaví. Mají získat znalosti o tom, „kdy, za jakým účelem a jak má být provedena kardiopulmonální resuscitace, aby bylo zachráněno víc životů.“

cz.sputniknews.com

-jb, trd.

Komentáře
Sdílejte
Předchozí článekNÁZOR: Boj o Hrad se… smrtelným koncem?
Další článekPražští policisté v předvánočním čase VARUJÍ před kapsáři
ZprávyExtra.cz je internetový velkoformátový - multimediální zpravodajský portál se zaměřením na aktuální dění v České Republice i zahraničí. Jedná se o jeden ze zpravodajských projektů, které provozuje mediální agentura BJ-ExtraMedia - Jiří Berec. Do portfolia naší mediální skupiny patří tedy server ZprávyExtra.cz, zpravodajský portál Události112.cz a internetový magazín UdálostiEXTRA.cz. Naše zpravodajství sdílíme také na sociálních sítích.