SAN FRANCISCO / Automobilky ohrožují bezpečnost řidičů i jejich spolujezdců. Hackeři dokáží převzít plnou kontrolu nad vozidlem.

Je to scénář, který je výstrahou pro všechny výrobce automobilů. Když hacker ťuká do svého mobilního telefonu, auto vzdálené od něho tisíce kilometrů odmítá poslušnost řidiče a řítí se do propasti.

Bezpečnostní experti Charlie Miller a Chris Valasek předvedli, jak je možné na dálku proniknout do systému, který řídí automobil.

Přes kartu mobilního operátora Sprint vyhledali datové hranice palubního počítače Jeepu Cherokee, aby ukázali, jak získají moc nad jeho brzdami, volantem, motorem a zábavným systémem.

Vypnout motor, odstavit brzdy

Útočníci zneužili bezpečnostní chybu systému a přistupovali řídícími příkazy k jednotlivým periferiím vozidla. Podle magazínu Wired vypli motor, odstavili při nízké jízdní rychlosti brzdy a při couvání ovládali volant.

Současně se jim podařilo připojit se k zábavnému systému, jeho kód aktualizovali za nový, s drobnou úpravou. Díky tomu získali přístup k systémové sběrnici, přes kterou načetli sériové a identifikační čísla výbavy, ale získali i přístup k dalším prvkům.

Hackeři se soustředili na model vozidla z minulého roku, podobný scénář by pravděpodobně fungoval i na ostatních vozidlech. Experti věří, že by dokázali napsat i červa, který by automobily vyhledával, aby se infiltroval do jejich systémů pro vzdálenou správu a ovládání.

Po identifikaci vozidla je možné sledovat souřadnice jeho pohybu, takže na dálku je možné uskutečnit i špehování.

Slabá ochrana

Praxe ukazuje, že hackeři dokáží proniknout třemi různými technikami do všech systémů, bez ohledu na to, zda řídí jadernou elektrárnu, nebo rádio.

Globální připojení zařízení k internetu doposud nepřišlo s mechanizací, která by dokázala soukromí uchránit.

Komentáře