PRAHA / Pražské metro má čtyři nové stanice na trase A. Slavnostní otevření nových stanic metra na trase A se očekává na velikonoční pondělí 6. dubna 2015 v 15 hodin. Na novém úseku metra A budou k dispozici čtyři nové stanice – Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.

V souvislosti s otevřením čtyř nových stanic metra A, které je plánováno na 6. dubna 2015 od 15:00, dojde s platností od 7. dubna 2015 ke změnám v dopravě směrem na Letiště Václava Havla Praha. Dopravní podnik hl. m. Prahy ve spolupráci se společností ROPID zkrátí dobu cestování autobusovou linkou č. 119, která bude nově ukončena u stanice metra A Nádraží Veleslavín.

Jízdní doba linky autobusu č. 119, která každý den přepraví na Letiště Václava Havla a zpět více než 14 tisíc cestujících, bude nově zkrácena na 15 minut (ze současných 21 minut). Zkrácením trasy ke stanici metra Nádraží Veleslavín bude linka méně negativně ovlivňována dopravním zatížením Evropské ulice. Spolu s otevřením nového úseku metra A také budou ve vybraných obdobích zkráceny intervaly na 5 až 6 minut ve špičce a na 7 až 8 minut o víkendech. Provoz bude organizován dle 2 základních rozsahů – letní a zimní provoz, vypouští se „polosezónní“ provoz. Nově bude také většina zastávek na lince č. 119 na znamení, což výrazně přispěje k plynulosti jízdy. Veškeré spoje na lince navíc budou zajišťovat nízkopodlažní autobusy.

Nový úsek metra A měl být zárodkem budoucího prodloužení na letiště. K tomu dost možná nikdy nedojde, přesto onen zárodek vznikl a poslouží k obsluze části Prahy 6 a navíc i motolské nemocnice. Dopravní podnik, resp. ROPID, který sestavuje jízdní řády, však již předem nepřímo uznaly námitky kritiků stavby metra k nemocnici – až na konečnou pojede podstatnou část dne pouze polovina souprav, některé budou končit již na Dejvické. Součástí nové stavby jsou čtyři nové stanice, tři z nich jsou ražené, konečná Nemocnice Motol je hloubená. Všechny mají po jednom vestibulu.

Stanice metra A – Bořislavka

Stanice Bořislavka leží pod Evropskou ulicí, vstupy do jejího vestibulu jsou z tramvajových ostrůvků a chodníků u křižovatky s Horoměřickou, resp. Liberijskou. Traťový úsek, který ke stanici Bořislavka vede z Dejvické, je dlouhý 1761 metrů, jízdní doba činí tři minuty. Stanice je ražená, hloubka středu stanice pod povrchem je 29 metrů. Ve stanici je možné přestoupit na tramvaje a autobusy.

Stanice metra A – Nádraží Veleslavín

Stanice Nádraží Veleslavín přebírá od Dejvické postavení hlavního dopravního uzlu severozápadu Prahy. Přestup na tramvaje, autobusy městské (včetně letištní linky 119) i příměstské a také vlaky do Kladna zabezpečuje jeden vestibul s výstupy jednak na tramvajové ostrůvky, ale také k zastávkám nového autobusového terminálu. Stanice je ražená se střední hloubkou 20 metrů. Mezistaniční vzdálenost od Bořislavky je podle údajů Metroprojektu 846 metrů, které vlak metra ujede za dvě minuty.

Stanice metra A – Petřiny

Petřiny jsou první stanicí úseku A, která není pod Evropskou ulicí. Metro se za Veleslavínem odklání k jihu a zastavuje pod Brunclíkovou ulicí v blízkosti křižovatky s hlavní třídou Na Petřinách. Z nové části „áčka“ je stanice nejhlubší, leží 39 metrů pod povrchem. Ražená stanice má jeden vestibul s výstupem do ulice Na Petřinách, kde je možné přestoupit na tramvaj i autobus včetně nové linky 191, která pojede na letiště. Od stanice Nádraží Veleslavín jsou Petřiny vzdálené 1066 metrů, k jejich překonání potřebuje souprava metra dvě minuty.

Stanice metra A – Nemocnice Motol

Po závěrečných dvou minutách a projetí posledních 1076 metrů následuje konečná stanice Nemocnice Motol. Až o to hlas Světlany Lavičkové poprosí, cestující vystoupí do unikátního prostoru stanice sice hloubené, ale se skleněným zastřešením, a tedy neobvykle prosvětlené. Jako jediná ze čtveřice nových stanic má boční nástupiště (tedy nikoli ostrovní). Leží hned vedle nemocnice, z vestibulu bude možné vystoupit přímo do Kukulovy ulice. Jako navazující povrchová doprava poslouží autobusy, které vesměs začínají na Vypichu.

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ