MAĎARSKO / Budapešťskou vlakovou stanici, která se stala útočištěm stovek migrantů, ve čtvrtek 3. září po dvoudenním embargu opět zpřístupnili. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC.

Po otevření prostor vlakové stanice v Budapešti se uprchlíci ihned rozutekli na nástupiště, vlaky však i přes zpřístupnění stanice stále nejezdí.

Rozhodnutí o jejím otevření přišlo poté, co se měl maďarský premiér Viktor Orbán zúčastnit v Bruselu na jednání o uprchlické krizi.

Ve středu 2. září byla situace na stanici v Budapešti napjatá. Skupina radikálnějších migrantů se pokusila vniknout na stanici přes boční vchod chráněný pouze desítkou policistů. Nakonec jim v tom zabránili ostatní migranti.

Stovky uprchlíků vykřikovali „No police!“ směrem k policistům seřazeným kolem stanice.

Policisté v kordonu měli v rukou láhve se slzným plynem. Uprchlíci se drželi za ruce, čímž chtěli zabránit, aby někoho z nich policisté odvedli.

VIDEO: Migranti na vlakovém nádraží v Budapešti

Většina uprchlíků plánuje z Maďarska odcestovat do Německa, kde pouze za minulý měsíc přijelo rekordních 104 460 žadatelů o azyl.

Německo je jako země s poměrně liberálními azylovými zákony a velkorysými výhodami v Evropské unii největším příjemcem ekonomických migrantů z jihovýchodní Evropy a lidí prchajících před válkou na Blízkém východě.

Evropa zažívá největší uprchlickou krizi v dějinách od druhé světové války a teprve musí najít společný přístup i řešení.

Tisíce lidí z Blízkého východu, Asie a Afriky na nebezpečné cestě po souši či po moři zemřeli.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ