SVĚT / Dostat v jeden den do miliónů počítačů po celém světě gigabajty dat je výzvou, kterou doposud nikdo nezkusil. Ve středu 29. července 2015 se to podařilo Microsoftu s novým operačním systémem Windows 10.

Byla to obrosvká zkouška internetu ale i taktiky, kterou Microsoft držel při distribuci svého nového operačního systému Windows 10 do počítačů po celém světě. Společnost Microsoft definitivně vyměnila DVD nosiče za internetovou síť.

Nikdo doposud podle magazínu ComputerWorld nezpůsobil na internetu tak obrovský tok dat. Dokonce ani Apple, který videopřenosy z uvedení nových produktů na trh s napětím sledují fanoušci technologií z celého světa.

Microsoft vyčlenil u světových operátorů 40-terabitovou kapacitu, přes kterou se nový operační sytém Windows 10 začal na pozadí kopírovat do počítačů.

Narozdíl od záplat nebo servisních balíčků, které Microsoft distribuuje každý měsíc, tentokrát každý stáhl víc jak 6 gigabajtů dat. Koordinátoři postupně spřístupňovali systém Windows 10 uživatelům tak, aby vytěžili jen naplánovanou kapacitu.

Aby bylo možné adresně vybírat kdo dostane operační systém Windows 10 dříve a kdo se zpožděním, Microsoft s několikaměsíčním předstihem spustil systém rezervace, přes který si uživatelé sami aktualizaci na Windows 10 objednali.

Microsoft plánuje v průběhu tří let takovýmto způsobem distibuovat nový operační systém do miliardy počítačů a někteří z nás budou muset instalací projít opakovaně. Na počítačích, které byli doposud dodávané s předinstalovaným systémem Windows 7 nebo Windows 8 bude potřebné po každé jejich npuzové obnově aktualizovat systém stejným způsobem.

Čtěte také: Microsoft vydal nový operační systém Windows 10 »

Druhé místo v objemu přenesených dat má na kontě společnost Apple, která při jednom z přímých přenosů své konference využila 8-terabitové pásmo. Pro distribuci systému iOS postačila jen 3-terabitová konektivita.

Komentáře