OSN, EU...ilustrační foto. Zdroj: PixaBay

Česko – USA vytvořily seznam zemí, které ve Valném shromáždění OSN hlasují v souladu s postoji Washingtonu a také těch, kteří jsou ve většině případů proti názorům Spojených států.

Podle zprávy Ministerstva zahraničí USA se minulý rok na Valném shromáždění OSN projednávalo 93 návrhů usnesení. V 31 % případů hlasovala většina členských států OSN stejně jako USA, což je o 10 % méně než v roce 2016.  Podobnou zprávu vydalo americké ministerstvo zahraničí již 34krát po sobě jdoucích let. Do seznamu 10 zemí, jejichž rozhodnutí se při hlasování Valného shromáždění OSN často shodovalo s USA, vstoupily: Izrael, země Mikronésie, Kanada, Marshallovy ostrovy, Austrálie, Velká Británie, Francie, Palau, Ukrajina a Česká republika.

Na seznam států, jejichž názory byly na Valném shromáždění OSN nejvíce odlišné od návrhů USA, se dostaly státy: Zimbabwe, Burundi, Írán, Sýrie, Venezuela, Severní Korea, Turkmenistán, Kuba, Bolívie a Jižní Afrika.

Americký národ platí 22 % z celkového rozpočtu OSN. To je více než tři země dohromady, které následují po USA v žebříčku největších dárců. Nehledě na tuto štědrost hlasovaly jiné země za USA pouze v 31 %, což je nejnižší ukazatel od roku 2016…“ je uvedeno ve zprávě americké velvyslankyně při OSN Nikky Haleyové. Podle ní je to nepřijatelná reakce na americké investice.

Haleyová také připomněla, že v souvislosti s tím, že začala pracovat jako velvyslankyně USA při OSN, slíbila zavedení záznamů o těch, kteří budou vystupovat proti zájmům USA.


ČTĚTE TAKÉ: Bude Česko více nezávislé bez dotací EU? Španělsko a Řecko si užívají nezaslouženě
EU – Financial Times s odkazem na své zdroje v Evropské komisi píše o přípravě návrhu rozpočtu sjednocené Evropy na roky 2021-27. Dokument bude zveřejněn v květnu. Tam je rozhodnuto změnit směr toků dotací. 

Tento seznam výsledků hlasování mluví sám za sebe, prezident Donald Trump se chce ujistit, že naše podpora ve formě dolarů, ta nejštědřejší na světě, bude vždy sloužit americkým zájmům. Pomůžeme mu, aby viděl, že americký národ bude konečně dostatečně oceněn,“ uvedla v prohlášení Haleyová.

cz.sputniknews.com
(-red.)

Komentáře