Sdílejte
Pohled na chemičku v Záluží u Litvínova Foto: Unipetrol

LITVÍNOV / Výrobní linky začínají v úterý 15. března odstavovat Chemické závody v Záluží u Mostu. Několik týdnů nebude litvínovská chemička dodávat benzin ani naftu z tamního provozu České rafinérské ani hnojiva či výrobky z ropy ze závodu Unipetrol RPA. Pravidelná plánovaná odstávka celého chemickéhp areálu potrvá až do 30. dubna.

Jedná se o dlouhodobě plánované odstavení výroby kvůli tomu, aby se mohla udělat nutná údržba všech zařízení a technologií. Zároveň je to jediné období, kdy může dojít k některým investičním akcím.

„Celkové náklady přesáhnou 2,5 miliardy korun, z toho investice do asi padesáti projektů činí jednu miliardu,“ prozradil k plánovaným pracem člen představenstva Unipetrolu Lukasz Piotrowski.

Investice se týkají například výroby polypropylenu v Unipetrolu RPA. V České rafinérské se má zvýšit efektivita zpracování síry nebo vylepší část technologie na výrobu benzinu i vodíku.

V Chemparku Záluží u Mostu, kde standardně pracuje 2,5 tisíce lidí, se během odstávky zvýší zásluhou různých českých i zahraničních firem počet zaměstnanců na 5 500 lidí.

„Nejvyšší denní nárůst bude na tři a půl tisíce lidí,“ upozornil technický ředitel Unipetrolu RPA Jan Sailer.

Kvůli pracem v chemickém areálu zhoustne doprava na silnici číslo 27 mezi Mostem a Litvínovem. Několikrát dojde i k omezení provozu, termíny zveřejní Unipetrol na svém oficiálním webu.

Vetší odstávky celého chemického závodu v Záluží u Mostu provádí Unipetrol po pěti letech. Předchozí byla v roce 2011, s další se již počítá na rok 2021.

Komentáře