České věznice jsou přeplněné Zdroj: Repro ČT24

PRAHA / Kapacity věznic v České republice jsou nedostačující, v současné době je trestanců víc než potřebných míst. Na přeplněnost českých věznic poukazuje i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. V roce 2017 by mohlo dojít k rozšíření kapacit až o sedm set míst, vzniknout by měla nová ubytovna ve věznici v Rapoticích a mělo by dojít k znovu otevření věznice v Drahonicích. Zprávy o tom přinesla ČT24.cz.

Ve věznici v Rapoticích si trest nyní odpykává kolem 850 odsouzených mužů. Kapacita věznice je ale skoro o sto menší a věznice je již po několik měsíců podle ČT24 přeplněná. „Nová ubytovna by podle projektu měla být v areálu, kde je pro ni ještě volné místo,“ řekl pro ČT24 mluvčí věznice Rapotice Jan Doležal.

Nová ubytovna pro vězně by se měla začít stavět na konci roku 2016 a koncem roku 2017 by do ní měli přijít první vězni. Nová ubytovna by měla pojmout kolem 300 odsouzených. Typ věznice, která je s dohledem a dozorem, se nic měnit nemá.

V České republice je nyní přes dvacet jedna a půl tisíce vězňů, kapacity věznic jsou o téměř osm set míst nižší.

Kromě věznice v Rapoticích plánuje vězeňská služba rozšiřovat i kapacity věznice v Novém Sedle nebo ve Světlé nad Sázavou. „Nové ubytovny budou koncipovány jako moderní jednolůžkové až třílůžkové,“ sdělil ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal pro ČT24.

Na jaře roku 2017 by se měli vězni vrátit do věznice v Drahonicích, kde jsou nyní umístěni uprchlíci. Podle zjištění ČT24 se výhledově plánuje i výstavba nové věznice v Jižních Čechách.

„Zásadní změnu je možné udělat pouze, pokud si uvědomíme všechny souvislosti a změníme trestní politiku,“ uvedla k přeplněným českým věznicím veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Snižování počtu vězňů se věnuje i nově vzniklá komise na ministerstvu spravedlnosti.

Komentáře