Partnerské násilí. Foto: proFem, o.p.s. / official site
Partnerské násilí. Foto: proFem, o.p.s. / official site

Česko – K příležitosti mezinárodní kampaně 16 dní aktivismu proti násilí na ženách (probíhajících od 25.11 do 10.12) se organizace proFem zaměřuje na zvýšení povědomí o partnerském násilí mladých. Prostřednictvím foto-kampaně na sociálních médiích představuje základní fakta o partnerském násilí mladých. Zároveň také motivuje své sledující, aby se vyfotili s hashtagem #TeensToo a upozornili tak na tuto podceňovanou problematiku.

Ani mladým lidem a teenagerům se násilí nevyhýbá, ačkoliv většina rodičů nevnímá partnerské násilí mladých jako existující problém“, říká Jitka Poláková, ředitelka neziskové organizace proFem, o.p.s. S některou formou násilí se v partnerském vztahu, nebo i při ‚randění‘, přitom setká každý třetí mladý člověk dodává. Proto se organizace proFem rozhodla na toto téma upozornit, a přidat se ke kampani šestnáct dní aktivismu proti násilí na ženách a dívkách.

V čem se partnerské násilí mladých liší od domácího násilí?

Partnerské násilí mladých (16-26 let) obvykle vykazuje jiné charakteristiky a jinou dynamiku, než domácí násilí – proto se v jeho spojitosti používá tento specifický termín. Mnohem významnější roli zde hraje kybernásilí, tedy například zahlcování zprávami, kontrola telefonu bez souhlasu partnera/ky, vynucování zaslání erotických fotografií nebo také tzv. porn-revenge po skončení vztahu (vyhrožování zavěšením erotických fotografií nebo videí partnerky/partnera na sociální sítě, či skutečné vyvěšení). Důsledky partnerského násilí mladých přitom mohou být velmi závažné: „v rámci našeho výzkumu se ukázalo, že 43 % mladých, kteří zažili či zažívají násilí ve vztahu, trpí dlouhodobou neschopností se soustředit ve škole či při studiu“ sděluje Poláková. Další čísla jsou ještě závažnější: každá čtvrtá dívka (nebo chlapec) zažívající násilí ve vztahu trpí v jeho důsledku anorexií nebo výrazným úbytkem váhy, 18 % mladých lidí zažívajících partnerské násilí má obavy o svůj vlastní život a celých 16 % obětí pomýšlí na sebevraždu.“

Projekt Love&Respect – prevence partnerského násilí mladých II.

Na téma partnerského násilí mladých se organizace proFem zaměřuje již dlouhodobě. Aktuálně zejména v dvouročním mezinárodním projektu Love&Respect (financovaným z Erasmus +), a to společně s dalšími šesti partnery. „Jde o unikátní projekt strategického partnerství, ve kterém spolupracujeme s organizacemi z Gruzie, Arménie, Itálie, Španělska, Rakouska a Chorvatska“ vysvětluje Nella Líčková, projektová koordinátorka. „V projektu se zaměřujeme zejména na práci se sociálními sítěmi – které jsou každodenním komunikačním nástrojem mladých lidí. Informování o tématech spojených s nezdravým vztahem, násilím, ale také láskou a respektem obecně, je tedy nejpřirozenější právě prostřednictvím Facebooku nebo Instagramu,“ pokračuje Líčková. Mezi konkrétní výstupy projektu tak kromě instagramové a facebookové kampaně patří kvantitativní výzkum, provedený ve všech partnerských zemích, nebo sdílená webová platforma, která bude sdružovat články a informace o tématu jak pro odbornou, tak laickou veřejnost.

Eva Michálková,
(-red.)

Komentáře