„Kočár pro Nelniku“ Foto: Středočeský územní svaz, official.

Žatecko – Dobré dílo se podařilo. Vážně nemocná desetiletá rybářka Nela ze Žatce se dočkala tolik potřebného elektrického vozíku, který ji 25. listopadu na středočeském rybníku Dvorce předal předseda SÚS Dušan Hýbner spolu s ostatními rybáři. V čase adventu a blížících se Vánoc je toto krásný příběh o lidskosti, přátelství a soudržnosti našeho cechu. 

Tomu však přecházela jedna důležitá věc, která dokázala, jací rybáři ve skutečnosti jsou lidé. Středočeši uspořádali veřejnou sbírkou pod názvem „Kočár pro Nelinku“ , kterou oslovili rybáře, místní organizace i spřátelené firmy ve svém územním svazu. Zřídili transparentní účet s tím, že na vybraný elektrický vozík potřebují 260 000 korun. A tady náš příběh začíná…

„To, co se stalo poté, mi vyrazilo dech. Peníze přibývaly takovým tempem, že jsme v podstatě po 14 dnech museli sbírku ukončit. Výsledek došlých finančních prostředků byl neskutečný – 362 123 korun,“ říká předseda SÚS Dušan Hýbner.

Ano, stačilo jen 14 dní a rybáři ukázali svá srdce, to že osud Nelinky je nenechal chladným a chtěli pomoci. „Neměli jsme strach, jak se k tomu postaví naši Středočeši, počítal jsem s tím, že se zapojí a že nám to nějakou chvíli bude trvat, ale že to dokážeme. Jenže nám začali peníze posílat i rybáři z jiných územních svazů a z toho jsem byl upřímně nadšený. Tak silnou odezvu jsme nečekali, byla to doslova tsunami a my jsme tak v poměrně krátkém čase mohli myšlenku pomoci Nelče posunout do závěrečné fáze,“ vypráví Hýbner.

A jelikož peněz bylo víc, tak prostřednictvím MO Kladruby, která sdružuje handicapované rybáře, byla navázána spolupráce s firmou Meyra a u ní byl objednán na míru vyrobený nejmodernější elektrický vozík, který je v současné době na trhu. Navíc zbyly peníze ještě na nový mechanický vozík, který rovněž dodala firma Meyri, a který Nele bude sloužit přímo na rybaření, může s ním i do vody.

V sobotu (25. 11.) pak došlo ke slavnostnímu předání na rybníku Dvorce, v přestávce náborového muškařského závodu. Panovala skvělá atmosféra, chvíle velice emotivní, kdy i tvrdí chlapi od vody, neměli k slzám daleko.

„Já chci všem poděkovat, opravdu všem, kdo se na celé akci podílel, byť jen tím, že ji šířil po sociálních sítích. Zasloužili jste se o to, že Nela je šťastná, a že tu dnes můžeme být s těmito nádhernými dárky pro Nelu, která mě svojí statečností a tím, jak se staví ke svému osudu, neskutečně nabíjí. Vždy, když je mi nejhůř si na ni vzpomenu, jak ona každý den musí čelit svým potížím a dodává mi to sílu i smysl toho všeho, co kolem našeho rybářství děláme,“ uvedl Hýbner a jeho slova potvrdil i místopředseda SÚS Václav Seidl: „Jsem dojatý a pyšný na rybáře. Víte, nás často vnímají jako ty blázny, co sedí schouleni u vody, kteří se jen zajímají o své ryby. Dokázali jsme, že to není pravda, že je velké množství rybářů, kteří mají srdce na pravém místě a dokážeme pomoci. Toho si velice vážím.“

Vozíky nebyly jediné, co Nelinka dostala. Obdržela spacák a lehátko od jednoho nejmenovaného prodejce rybářských potřeb, který si přál zůstat v anonymitě. Na další dárky přispěl Slavomír Recman, jenž uspořádal sbírku na rybníku Letno a vybral 3 800 korun. Za ně byla zakoupena štika (polštářek), kterou si Nelča přála, vidlice, druhý spacák, bič, vlasce atd. Dále obdržela bič o českého reprezentanta v plavané Josefa Konopáska a dárek od firmy Monfish.

Poděkování rovněž patří Lence Cisárikové z firmy Meyra, která přijela s vozíky a firma věnovala určitou slevu na cenu vozíků.

Přijel i zástupce firmy Mivardi Karel Skalický, jenž Nelince předal šek na 10 000 korun, kbelík rybářských dárků věnovalo RCCC.

Ve finále pak došlo na velké odhalení elektrického vozíku, který byl do té doby skrytý v krabici s nápisy Nelinka. Ta z něj byla nadšená a hned ji museli do vozíku usadit a už z něho neslezla. „Pojedu s ním až domů,“ prohlásila nadšeně a pak špitla: „Děkuju všem.

K vozíků dostala i fusak na nohy, aby v chladných dnech u vody nezmrzla…

Dojatá byla i maminka Jana, která při slovech Dušana Hýbnera zamačkávala slzy

„Je to pro nás velká pomoc, něco neuvěřitelného, už jsme nedoufaly, že se něco takového může stát. Vidět takhle spokojenou a zářící tu moji Kelišku je nejkrásnější odměna pro všechny, kteří nám pomohli a kteří se na sbírce podíleli. Dušane (Dušan Hýbner), nejde ani slovy vyjádřit, co jsi pro nás udělal a hlavně, že ses nenechal nikým a ničím odradit. Všem opravdu moc, moc, moc děkuji.“

Pak už se Nelinka nenechala dvakrát pobízet, zařadila rychlejší mód „králík“ a projela se po břehu rybníka. „Mám šest rychlostí,“ chlubila se a stihla si i tak trošku zamuškařit.

Tím to však nekončí…

„Myslím, že až nyní vše doplatíme, že ještě nějaké peníze zbydou a ty chceme použít na to, abychom i firmy Meyra zaplatili servis na několik let, aby do budoucna s tím Nela a její maminka neměly problém,“ dodal Hýbner.

My všem ještě jednou DĚKUJEME! Obrovsky si vážíme vaší pomoci.

PS1: V podvečer na facebooku maminka Nelinky hlásí: „Nechce z nového vozíku vůbec dolů…“

PS2: Druhý den ráno u fotky Nelinky ve vozíku napsala: „Nemohla ani dospat…“

Autor/Zdroj: Středočeský územní svaz,
Redakce ZprávyExtra

Komentáře