Sdílejte
Slavnostní otevření nového integrovaného výjezdového centra v Mošnově Foto: ZZS MSK

OSTRAVA / Unikátní Integrované výjezdové centrum (IVC) za zhruba 220 milionů korun vyrostlo na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě. Zastaralé stanoviště letištních hasičů nahradila moderní budova, do které se nastěhovali i zdravotničtí záchranáři. Slavnostního otevření nového centra, které proběhlo ve čtvrtek 7. dubna dopoledne, se zúčastnili čelní představitelé Moravskoslezského kraje, vedoucí pracovníci složek integrovaného záchranného systému a pozvaní hosté.

Zdravotnická záchranná služba má v novém výjezdovém centru k dispozici garáže pro dvě sanitky a dvě osobní vozidla, pokoje, společenskou místnost s kuchyní a jídelnou i sociální zázemí. Zatímco prostory pro ZZS MSK se nacházejí ve veřejné zóně, veškerá místa pro HZS MSK jsou v zóně neveřejné (Schengenský prostor) a vyžadující zvláštní bezpečnostní pravidla pro vstup osob i jejich kontrolu.

Posádka rychlé lékařské pomoci byla do IVC v Mošnově přesunuta z Frýdku-Místku. Obsluhuje letiště, část oblasti Novojičínska a Frýdecko-Místecka, a to v nepřetržitém provozu. Zdravotničtí záchranáři v této oblasti vyjíždějí často k dopravním nehodám, neboť kolem letiště vede důležitá a hojně využívaná dopravní tepna směrem na Ostravu a Polsko.

„Přesunutí posádky z Frýdku-Místku na nové výjezdové stanoviště nám umožňuje nejen efektivně zasahovat v prostoru letiště, ale také přilehlé průmyslové zóně, stejně jako v okolních obcích, a to jak na Novojičínsku, tak Frýdecko-Místecku. Jde o další krok k optimalizaci sítě výjezdových stanovišť ZZS v rámci pokrytí kraje. Posádka pracuje v denní době v režimu rychlé lékařské, v noci pak rychlé zdravotnické pomoci,“ sdělil ředitel Zdravotnické záchranné služby MSK Roman Gřegoř.

Slavnostní otevření nového integrovaného výjezdového centra v Mošnově Foto: ZZS MSK
Slavnostní otevření nového integrovaného výjezdového centra v Mošnově Foto: ZZS MSK

Záchranáři jsou na novém výjezdovém stanovišti v plném provozu již od 1. března 2016. Během prvního měsíce zasahovala tato posádka u více než sedmi desítek pacient. V sedmnácti případech vyjížděla k událostem úrazového charakteru, přes padesát zásahů pak bylo v souvislosti s onemocnění interního charakteru.

Komentáře