PRAHA / Na nové lince metra D budou jezdit vlaky bez řidiče. Jako první by se měla začít stavět trasa metra z Pankráce do stanice Depo Písnice. Server ZprávyExtra.cz to zjistil z materiálu Metroprojektu a Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Vlakové soupravy na trase metra D měli původně řídit strojvůdci. V Praze tak bude jezdit takzvané bezobslužné metro.

Praha počítá s tím, že náklady na stavbu metra linky D sice budou vyšší, na druhou stranu se ale sníží následné provozní náklady.

„Vrátili jsme se k původním plánům na bezobslužný provoz. Je to směr, kterým chceme stavbu vést. Půjde o mírné zdražení v rámci stavební části, ale o dlouhodobě levnější a bezpečnější provoz,“ vysvětlil před časem generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Metro D spojí centrum Prahy s jižní částí města. Nejprve by se měla začít stavět část z Pankráce do stanice Depo Písnice. V další fázi by se z Pankráce mělo stavět dále do centra. Dopravní podnik nyní řeší výkup pozemků.

První část metra D by měla být hotová do roku 2022. Praha by pak na stavbu mohla čerpat dotace z evropských fondů. Vedení města chce požádat o finanční podporu také vládu.

Pro cestující se na začátku dubna otevřely nové stanice metra A do Motola za zhruba 20 miliard korun (celá zpráva »).

Komentáře