CC BY 2.0 / Ibolya / Frilled-shark

Indie (Svět) – Indičtí rybáři chytili a prodali na tržnici vzácného říčního žraloka, který nebyl hodnověrně zpozorován více než deset let. Oznámil to portál International Business Times.

Tento případ byl popsán ve studii uveřejněné ve vědeckém časopise Journal of Fish Biology. Experti si všimli kulatého rypáku, malých očí a svérázných ploutví žraloka vyfotografovaného v roce 2016 u obchodníka z doků Sassoon v Bombaji. Všechny tyto zvláštnosti jsou charakteristické pro druh Glyphis gangeticus — žraloky ganžské, kteří jsou na pokraji úplného vyhynutí.

Ryba byla 266 centimetrů dlouhá — tedy delší než jakýkoli jiný známý exemplář tohoto druhu. Dříve byla zaznamenána délka 204 centimetrů a průměrná délka ganžských žraloků se odhadovala na 178 centimetrů. Vědci nedokázali zjistit původ ryby zpozorované na tržnici, předpokládají však, že byla chycena u severovýchodního pobřeží Arabského moře nedaleko Bombaje.

Rima Jabadová z organizace Gulf Elasmo Project, která se zabývá výzkumem a ochranou žraloků, říká, že byla tímto objevem ohromena. „To je druh, který nikdy předtím neviděli na západě Indického oceánu,“ řekla. Podle jejích slov skoro všechno, co o ganžských žralocích víme, se zakládá na exemplářích zachovalých z minulého století a na rybích čelistích nalezených ve vzdálených indických vesnicích.


ZAUJALO NÁS: Vesnice na Měsíci už existuje! V projektu Evropské kosmické agentury, řekl její ředitel
Svět – Vesnice na Měsíci, která je produktem mezinárodní spolupráce, už existuje jako projekt, její koncepce ale zůstává otevřenou, uvedl Sputniku generální ředitel Evropské kosmické agentury (ESA) Johann-Dietrich Wörner.

cz.sputniknews.com,
(red.)

Komentáře