USA / „Na dnešním povrchu Marsu teče voda,“ říká jen pár minut před tiskovou konferencí Michel Meyer, šéf výzkumu Marsu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). „Proto předpokládáme, že je přinejmenším možné, že tam i dnes existuje prostředí umožňující život,“ dodává pro deník The Guardian.

Na více domněnkách tak NASA nakonec potvrdila víkendové spekulace a její kosmické přístroje zjistili, že na Marsu teče v letních měsících voda. Klesá dolů kaňony a krátery stovky metrů a koncem léta, začátkem marsovské podzimu vyschne.

Tisková konference NASA vyvolala velký zájem, úřad dokonce mluvil o vyřešení záhady Marsu. Vědci právě takto popisovali tiskovou konferenci, kterou svolali na pondělní odpoledne ve washingtonském sídle kosmické agentury.

Spekulace sice zmiňovali i objev života, na takové odhalení však v současnosti nemáme na povrchu rudé planety či v jejím okolí vhodné vědecké přístroje. Na Marsu v minulosti byly podmínky vhodné pro život, ukázalo již před více než dvěma lety vesmírné vozidlo Curiosity.

Média proto už o víkendu předpokládali, že NASA oznámí objev vody na planetě. Ne však té minulé, ani ledu, ale stále tekoucí vody na povrchu tělesa, které obvykle považujeme za chladné a vyprahlé.

Důvodem měl být článek, který se objevil i na Evropském planetárním vědeckém kongresu. Cosi naznačila i přítomnost Lujendra Ojha, který ještě jako bakalář objevil na Marsu možné stopy tekoucí vody.

VIDEO: Přímý přenos NASA – MARS

Nová zjištění neříkají nic o přítomnosti bývalého nebo současného života na objektu.

Ani voda na Marsu nevypadá tak, jak ta naše. Spíše by se jednalo o jakýsi slaný roztok – jinak by nemohla kapalina na planetě s mínusovými teplotami téct.

Taková voda by mohla pocházet z podpovrchových vrstev, případně může vyvěrat z podzemních rezervoárů.

Komentáře