Zdroj: PIXABAY

USA / Vědci přišli na důvod, proč si lidé k alkoholu rádi příležitostně zapálí cigaretu. Může za to biologická reakce. Ve studii zveřejněné v říjnovém vydání časopisu Journal of Neurochemistry se výzkumníci z univerzity v Missouri a lékaři z Trumanovy veteránské nemocnice snažili odhalit, proč lidé užívají alkohol spolu s nikotinem i přesto, že bývají nekuřáky.

Na zkoumání biologických reakcí, které způsobují příležitostné kouření ve spojení s konzumací alkoholu, použili vědci potkany. Na jejich hlavy napojili několik elektrod, a monitorovalo se jejich spánkové centrum. Pak jim podali alkohol a nikotin.

Při zkoumání účinku dvou nejpopulárnějších drog přišli vědci k zajímavému závěru: stimulační efekty nikotinu pomáhají bojovat s ospalostí, kterou způsobuje konzumace alkoholu, informoval o tom server Medical Daily.

Podle dřívějšího výzkumu, který uveřejnil magazín Alcoholism Clinical and Experimental Research, však nikotin nepomáhá bojovat jen se samotnou únavou. Vědci zjistili, že nikotin znásobuje příjemné účinky alkoholu a zvyšuje touhu lidí pít více.

Podle portálu Medical Daily počet pravidelných kuřáků klesá, avšak množství příležitostných kuřáků je na vzestupu. Alkohol i nikotin tedy stále zůstávají drogami, které způsobují ročně největší počet úmrtí.

Podle Světové zdravotnické organizace ročně umře na nemoci spojené s kouřením šest milionů lidí. Ve spojení s alkoholem jsou to téměř tři miliony.

Komentáře