Žijeme v moderní době, kdy je zcela běžné ovládat minimálně jeden cizí jazyk, nejčastěji anglický. Technologie všeho druhu nám chtě nechtě zprostředkovávají anglická slovíčka, která postupem času bereme za svá a používáme je v každodenním životě. Ve škole se někdy i nedobrovolně učíme cizí jazyk, aniž bychom dokonale zvládali jazyk mateřský a v práci se účastníme kurzů angličtiny, abychom dosáhli na vyšší pozici.

Angličtina nás obklopuje téměř ze všech stran. Jednou za rok pak odcestujeme na dovolenou, kde chceme své znalosti uplatnit, ale často zjišťujeme, jak jsme v sobě spletli. Nejsme schopni jediné smysluplné anglické věty a ztrácíme se dokonce i v jednoduchých slovíčkách. Jak se vyvarovat takovým situacím a upevnit své dosavadní znalosti cizího jazyka? Jak se naučit od základů efektivně anglicky? Inspirujte se dnešním článkem.

Za hranice rodné země
Nejefektivnějším řešením, jak se co nejlépe naučit anglicky, je samozřejmě odjezd do země, kde se tímto jazykem mluví. Velká Británie, USA, Malta, Jersey apod. Do ciziny odjíždějí lidé nejčastěji studovat, pracovat nebo se starat o děti. Každá varianta má svá pro a proti, ale jednoznačně vám dá základ mluveného slova, především v případě, kdy nemáte kolem sebe žádného česky mluvícího kamaráda. Pokud jste od přírody komunikativní a otevření novým zkušenostem, během půl roku na sobě zaznamenáte velké pokroky. Bojíte-li se používat cizí jazyk, jelikož si nejste jistí výslovností nebo správností gramatiky, strachu se zbavte už před odletem nebo raději nikam necestujte. Stesk po domově, nové prostředí v kombinaci se strachem z cizího jazyka a uzavřeností vás v cizině dostane do depresí a vy poletíte prvním letadlem domů. V takovém případě využijte jiné možnosti, jak se naučit anglicky.

Lekce cizího jazyka
Dnešní doba vyzývá k výuce nejčastěji anglického jazyka. Z internetu, reklam nebo letáků se na vás valí nespočet nabídek lekcí, možnosti doučování, několikadenní pobyty spojené s výukou anglického jazyka apod. Na vás je jen zvolit si ten nejvhodnější způsob zprostředkovaného vyučování a vložit důvěru do druhé osoby, která se postará o to, abyste v co nejbližší době „spíkovali“ jako opravdoví Angličani.

Zkuste to sami
Možná nemáte takové finanční prostředky, abyste si mohli dovolit platit kurz nebo lekce angličtiny. Pak stačí být o to odhodlanější a samostatnější a jistě zvládnete vlastní kurz sami doma. Výhodou je časová flexibilita a různorodost. Máte možnost si pustit film, seriál nebo si přečíst knihu či časopis v angličtině. Doporučujeme dvojjazyčné knihy, které mají v každé knihovně. Levá strana obsahuje anglický příběh a pravá český překlad. Filmy, seriály či dokumenty si stahujte nejprve s českými titulkami, později s anglickými. Využijte webových stránek, jako je např. www.helpforenglish.cz nebo www.e-academy.cz. Kromě gramatiky zde naleznete mnoho anglických příběhů, pohádek, písní, her, testů apod. Některé servery nabízejí kromě online výuky také výuku přes mobilní aplikaci, kde jsou pro vás připraveny jednotlivé lekce včetně vysvětlení gramatiky a nové slovní zásoby. Tu si pak můžete procvičovat formou her nebo drilování přímo ve svém telefonu.

Myslete v angličtině
Není nic zábavnějšího a zároveň efektivnějšího než každodenní myšlení v cizím jazyce. Zkuste se zaměřit na činnosti, které zrovna děláte nebo se chystáte dělat a v duchu je popisujte. Chcete něco uvařit, ale nevíte co, řekněte si přesně tu samou větu v angličtině. Jdete si umýt ruce, koukat na televizi, máte chuť na nějakou sladkost, přemýšlíte o partnerovi, přepněte ve své hlavě tlačítko jazyků, a učte se tak základní fráze, které si den ode dne zautomatizujete.

Výměnný pobyt pro odvážné
Zajímavou zkušeností a velkým přínosem bývá výměnný pobyt, kdy se na čas odstěhujete do místa bydliště osoby, která bude naopak pobývat ve vašem hnízdečku. Jednoduše si vyměníte byt a všechno, co k vám patří (kromě partnerů samozřejmě). Důležité je, abyste osobu znali delší dobu, popřípadě někdo z vašich přátel nebo rodiny. Přece jenom pozvat si domů cizího člověka není legrace. Také by se mohlo stát, že se vrátíte do polorozpadlého holobytu. Nezapomeňte, že tento typ poznávání nové kultury a jazyka je jen pro odvážné.

Najděte si kamaráda přes skype
Pokud nemáte v zahraničí nikoho, za kým byste se vydali nebo se vám jednoduše nechce pryč z rodné země, využijte moderní techniky ke komunikaci s cizinci. Najděte si na speciální seznamce nového kamaráda, který má buď stejný cíl, naučit se anglicky komunikovat (cizinec) nebo dobrovolníka (Angličana, Američana), který s vámi bude hodinu denně debatovat např. po skypu. Za odměnu ho můžete pozvat do Čech a provést ho po památkách nebo mu na oplátku nabídnout výuku českého jazyka. Kromě telefonického seznamování využijte chaty pro stejně naladěné jedince, jako jste vy a procvičujte alespoň psanou angličtinu.

Záchod jako učebna
Nemáte-li čas učit se slovní zásobu, využijte každou volnou chvíli, kdy si můžete slovíčka opakovat. Záchod je tím nejlepším řešením. Místo koukání na dveře toalety nebo hraní her na telefonu můžete koukat do papíru s nejpoužívanějšími slovíčky či frázemi, který si nalepíte na dveře a postupně obměňujete nebo ho máte položený na bezpečném místě někde poblíž toalety. List se slovíčky můžete mít na očích všude, kde máte chvilku času se soustředit na učení. Na lince když mícháte polévku, nad postelí když jdete spát, u zrcadla, když si čistíte zuby. Fantazii se meze nekladou. Jen pozor na povrch, na který papír lepíte, ať si kvůli angličtině nezničíte byt.

Komentáře