I přes neustálý boj proti hazardu, patologických hráčů v České republice výrazně neubývá. A to zdaleka není problém jenom Česka. Na celém světě se proto výzkumná centra snaží přijít, jak těmto lidem pomoci. Aktuálně se této problematice věnují v Austrálii, která s hazardem bojuje dlouhodobě. Podle jejich výzkumu by mohly závislým hráčům pomoci online hry a aplikace.

Podle zprávy ministerstva financí Češi za rok 2014 prosázeli neuvěřitelných 131,8 miliard korun. Zdaleka nejoblíbenější jsou tradičně interaktivní videoloterní terminály. Do nich Češi bez ostychu naházeli celých 58,7 miliard korun. Největší boom ovšem zažívá online hazard.

„Nejvíce se na internetu hrají kurzové sázky a live sázky. Problémovým on-line hraním jsou ohroženi především mladí muži, neboť jim vyhovuje anonymní prostředí internetu a jsou náchylnější k nadměrným sázkám v důsledku ztráty přehledu o čase během hraní,“ uvádí v tiskové zprávě o závislostech na hazardních hrách Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Vývoj internetových kurzových sázek za období 2012 až 2014 v mld. Kč

vyvoj_kurzovych_sazek
Zdroj: MVCR.cz

Data o celkovém množství prosázení peněz za rok 2015 zatím nejsou kompletně dispozici, ale podle očekávání by celkové sázky mohly narůst až do výše 140 mld. Kč až 160 mld. Kč. V příštích letech by mohl hazard omezit novela Zákona o loteriích a jiných podobných hrách, který by měl vstoupit již v lednu příštího roku. Jestli se tak ovšem stane, zatím není jasné.

Od novely zákona, jehož součástí je vyšší zdanění hazardu, si ministerstvo financí slibuje přírůstek na odvodech do státního rozpočtu až 2,5 miliardy korun. Kromě navýšení příjmů novela obsahuje také restrikci patologického hráčství, a to prostřednictvím zavedení monitorovacího systému a zákazu hraní lidem s přetrvávající závislostí na hazardních hrách.

Podle výroční zprávy o hazardním hraní v České republice v roce 2014 by takových patologických hráčů mohlo být na našem území až 100 000. Nejrizikovější skupinou jsou přitom lidé mezi 35 až 44 lety, přičemž celou čtvrtinu představují ženy.

Jak se hraje ve světě

Přestože čísla o hazardu, které vydalo ministerstvo financí a odbor protidrogové politiky, vypadají hrozivě, s porovnání se světem na tom nejsme zdaleka tak špatně. Nevětší problémy s hazardem mají u protinožců v Austrálii. Podle statistik tam má více než 80 % celkové populace zkušenost nebo pravidelně hraje hazardní hry (u nás je to asi polovina). Přičemž až 300 000 Australanů může být označeno jako patologičtí hráči.

Kromě toho drží země klokanů neveselé prvenství v množství prohraných peněz na jednoho obyvatele za jeden rok.

jak_se_hraje_ve_svete
Zdroj: icasina.com

Nelze se tak divit, že se právě Austrálie snaží stále přicházet s novějšími a novějšími metodami jak léčit závislost na hazardních hrách. V současnosti se tak světu ozvala experimentální laboratoř pro výzkum hazardu Central Queensland University, která tvrdí, že online hazardní hry, ve kterých se nehraje o skutečné peníze, mohou účinně potlačovat nutkání patologických hráčů.

Kdo si hraje, nezlobí

Podle vedoucího výzkumu Matthew Rockloffa, by právě free-play aplikace mohly být budoucnost léčení chorobně závislých. „Přestože se těchto hrách nehraje skutečné peníze. Lidé si výhry v nich spojují s pocitem, který zažívali při skutečném hraní. Dalo by se říci, že je to taková nikotinová náplast pro hazardní hráče,“ uvedl Rockloff v rozhoru pro Brisbane Times.

Za pravdu mu dávají i účastníci právě probíhajícího experimentu, které Rockloff vede. Podle nich opravdu hraní takových her skutečně uspokojuje jejich potřebu hraní a nemusí přitom vsázet skutečné peníze.

Rozhodně se také jedná o mnohem lepší řešení než, které bylo navrhováno v posledním anti-hazardní kampani. V ní bylo totiž mimo jiné také, aby se patologickým hráčům podával Naltraxone, který se běžně používá na léčbu závislosti na heroinu.

Austrálie není jediná, kdo věří, že online hry mohou být řešení

Australský výzkum přitom není zdaleka první, který testuje online hry jako prostředek pro redukci závislosti na hazardu. Již před dvěma lety se pracovníci z Harvard Medical School and Cambridge Health Alliance ve spolupráci s online kasiny, snažili rozpoznat vzorce chování, které determinují, kdy se z běžného hráče stává závislý hráč.

Cílem výzkumu pak bylo vytvořit algoritmus, který by mohl být vložen do online automatů. Jakmile by tento algoritmus rozpoznal sázecí vzory, sám by aktivoval restriktivní opatření jako například měsíční limit sázek nebo úplný ban hráče.

Komentáře