Krajští záchranáři zasahovali na dole ČSM ve Stonavě. Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Česko – Kvůli výbuchu v dole ČSM, který patří společnosti OKD, kde zahynulo 13 horníků, z toho 12 Poláků, kritizoval české hornictví bývalý náměstek polského ministra hospodářství a bývalý senátor Jerzy Markowski. Kromě něho zaútočil na českou stranu i otec jedné z obětí. V dole došlo k zanedbání bezpečnostních procedur, informoval portál Novinky.cz.

Podle slov Markowského Češi „odvykli dramatičnosti války s přírodou v hornictví. To vede k tomu, co teď máme“. To vše nehledě na to, že Češi i Poláci mají v této činnosti stejné předpisy a pracovní mechanismy.

Markowski také prohlásil, že české záchranné akce nejsou transparentní. Podle jeho slov stojí polské hornictví, na rozdíl od českého, na „zdravých zásadách“.

Je to zase vaše nějaké darebáctví, dáváte fólie na čidla. Zajímá vás jen uhlí, život je vám u prdele,“ citují Novinky slova otce jedné z obětí neštěstí, bývalého horníka Zbigniewa Kaczmareka.

ČTĚTE TAKÉ

V dole, kde došlo k výbuchu, se musela koncentrace metanu pohybovat na úrovni minimálně 4,5 % z ovzduší (spodní hranice výbušnosti tohoto plynu), přičemž v bezpečnostních předpisech je limitní koncentrace metanu v ovzduší 1 %. Průměrná koncentrace tohoto plynu se v běžné atmosféře pohybuje na úrovni 0,0002 %.

PSALI JSME: Krajští záchranáři zasahovali na dole ČSM ve Stonavě
Stonava – Týmy krajské záchranné služby zasahovaly ve čtvrtek 20. prosince večer, u zraněných pracovníků dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku. První informaci o důlním neštěstí přijala zdravotnická záchranná služba v půl sedmé večer a před devatenáctou hodinou vyjela na místo posádka rychlé zdravotnické pomoci k prvnímu nahlášenému zraněnému. V areálu dolu postupně zasahovaly tři týmy záchranářů, včetně ostravského vrtulníku.

Záchranné operace komplikuje pokračující požár. Těla obětí by podle dostupných informací měla být vyzvednuta nejdříve po Novém roce.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE