BabyBox, ilustrační foto. Autor: Ludvík Hess

Pelhřimov – V pátek 18. ledna, hodinu před půlnocí, se dosud bezdětný babybox v Pelhřimově zaplnil zdravým chodícím klukem. Vzápětí mi primář dětského oddělení Stanislav Houštěk telefonicky potvrdil, že obrázek, kterým přišel do mobilu, není sen, ale skutečnost: „Odhaduji ho na patnáct až šestnáct měsíců. Váží devět a půl kilo a má šest zubů. Je zcela zdravý, jenom jej teď sestřičky zahřívají, protože byl trochu podchlazený, měl 35, 5.“ Uvedl redakci serveru #ZpravyExtra.cz Ludvík Hess zakladatel babyboxu v České republice.

Babybox jsme otvírali 21. prosince, roku 2007 na osobní přání tehdejšího ředitele nemocnice inženýra Hraly, protože na chodbě nemocnice nalezli odložené děťátko. Byl to první babybox, který podpořila Nadace Komerční banky, a. s. – JISTOTA a při jeho otevření jsem se seznámil s Milanem Štěchem, který přijel spontánně a nabídl mi ze své kapsy finanční dar. Peníze jsem nepřijal a Milan Štěch se stal příznivcem babyboxů a zúčastnil se mnoha otvírání. Výměnu starého babyboxu za babybox nové generace jsem už domlouval s novým ředitelem inženýrem Janem Mlčákem, svým starým známým, s nímž jsme otvírali babybox v Nemocnici Jindřichův Hradec, a poprvé jsme se setkali v roce 1985 u Obvodního soudu v Praze 5, kde zastupoval Státní závodiště. Spor byl o chovatelskou prémii za vítězství mnou odchovaného hřebce Marco Polo ve Velké jarní ceně v Chuchli a já jsem prémii šťastně vyhrál,“ uvedl Ludvík Hess.

ČTĚTE TAKÉ

Jistě se ptáte, proč jsem klučíka pojmenoval Karel Spěváček, dobrý muž toho jména se věrně stará o dobrý stav spolkového automobilu v servisu TUkas v Praze 10 – Štěrboholské ulici. Karla Spěváčka mi doporučil majitel servisu Jiří Tůma, můj letitý dobrý známý,“ upřesnil Ludvík Hess a doplnil, že se zdá, že všechno spolu souvisí a v případě malého odloženého Karla Spěváčka v Pelhřimově do sebe zapadá historie stará desítky let.

Ať žije Karel Spěváček z Pelhřimova a jeho život ať pokračuje šťastně v nové rodině! Ať žije Karel Spěváček z TUkasu! Ať žije primář Stanislav Houštěk, který mi o půlnoci vyprávěl o malém klučíkovi a trpělivě vyslechl moji historku o seznámení s ředitelem nemocnice v roce 1985,“ doplnil doslovně Ludvík Hess.

K případu nalezeného patnáctiměsíčního chlapečka babyboxu se dnes vyjádřila také policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že případ nalezeného chlapce v pelhřimovském babyboxu jsme zaevidovali na obvodním oddělení Pelhřimov.

Policisté byli v noci na místě a provedli, zde prvotní šetření zaměřené zejména na zjištění, zdali dítě nebylo ohroženo na životě a zdraví a zdali na něm nemohl být spáchán nějaký trestný čin.

Z výsledků prvotního lékařského vyšetření vyplynulo, že dítě je v pořádku, proto policisté v současné době nebudou ve věci provádět další šetření. Pokud by se ale objevily nějaké nové informace, které by týkaly podezření na spáchání protiprávního jednání v souvislosti s odložením tohoto dítěte do baby boxu, policisté by zahájili ve věci šetření,“ uvedla mluvčí policie. 

Baby boxy mají svůj stanovený účel – nespadají do kompetence Policie ČR a policisté neprovádějí pátrání po osobě, která dítě do baby boxu odložila ani nepátrají po matce odloženého dítěte. „Osoba, která dítě odloží do baby boxu, se nedopouští trestného činu, neboť uložením dítěte do baby boxu je mu poskytnuta základní péče a dítě tak není vystaveno nebezpečí smrti,“ doplnila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Babydědek Lu & redakce #ZpravyExtra.cz

Komentáře