Nový dům pro seniory v Dačicích. Foto: (tz) Crest Communications Ostrava

Dačice – V areálu nemocnice v Dačicích na Jindřichohradecku vyrostl moderní domov pro seniory za bezmála sto milionů korun. Generální dodávku realizovala stavební společnost HSF System. Investorem projektu byl Jihočeský kraj.

Kompletní realizace projektu trvala 20 měsíců. Generální dodavatel stavby, česká stavební společnost HSF System, začala s přestavbou v lednu 2017 a projekt dokončila v polovině září letošního roku. Projekt zahrnoval kompletní rekonstrukci jednoho z pavilonů v areálu dačické nemocnice a přístavbu nové moderní části.

Ředitel společnosti HSF System Jan Hasík k tomu dodává: „Rekonstrukce starých, zanedbaných a nepoužívaných budov může přinést do budoucna mnoho stavebních příležitostí, které bychom chtěli využít. Můžeme potenciálním investorům nabídnout odbornost a kvalitu, které takové projekty nezbytně vyžadují.“

Generální dodavatel realizoval zakázku za obvyklého nemocničního provozu. Aby projekt vyhověl legislativním požadavkům na stavby tohoto druhu a připravil budoucím obyvatelům příslušný servis a služby, bylo třeba vyřešit celou řadu mimořádných technických obtíží.

K náročným procesům pařily například sanace vlhkého zdiva původního pavilonu a jeho statické zajištění, nebo bezvýkopové technologie, velkoformátové prosklené části fasády. V monolitických konstrukcích stavaři použili moderní betonářské prvky a třeba nosnou konstrukci střechy postavili z lepených dřevěných vazníků.


ZAUJALO NÁS: Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti ožilo. Konal se zde Evropský den bez aut
V Uherském Hradišti na Masarykově náměstí a přilehlém okolí se konala 21. září akce pro děti dospělé se jménem „Evropský den bez aut.“ Akci pořádalo středisko volného času „Klubko,“ ze Starého Města, ve spolupráci městem Uherské Hradiště. 

Slavnostního otevření nového domova se zúčastnila hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, která k dokončení výstavby uvedla: „Mottem kraje v rámci poskytování služeb pro seniory je důstojné stáří. Proto jsme se rozhodli přestěhovat do Dačic klienty z Budíškovic, kde měli k dispozici vícelůžkové pokoje, tudíž jim absolutně chybělo soukromí. A ani další zázemí neodpovídalo trendům doby. Věřím, že toto krásné a pro ně důstojné prostředí ocení“. Místo v novém domově pro seniory najde 73 klientů.

Ing. Ondřej Coufal,
(red.)

Komentáře