#pixabay
Jeruzalém. Ilustrační foto. Zdroj: #pixabay.com / CC0 Creative Commons

Česko / Praha (Svět) – Před měsícem Miloš Zeman uvedl, že se chystá přesunout české velvyslanectví na území Izraele do jeho hlavního města Jeruzaléma. Avšak dnes předseda arabského parlamentu požádal ČR nechat své velvyslanectví v Tel Avivu.

Podle informace z Wafa (zpravodajská agentura Palestiny) předseda arabského parlamentu Mišál bin Fahim Salámí vyzval Českou republiku, aby nepřesouvala své velvyslanectví. Doporučil, aby se Česko řídilo rezolucemi OSN a „neohrožovalo historický a právní status okupovaného města Jeruzaléma„.

V identickém dopise zaslaném předsedovi Sněmovny, předsedovi Senátu a Ministerstvu zahraničních věcí ČR al-Salámí zdůraznil odmítnutí arabského parlamentu rozhodnutí prezidenta republiky Miloši Zemana přenést velvyslanectví z Izraele do okupovaného města Jeruzalém.

Al-Salámí poznamenal, že pro Českou republiku je naprosto důležité dodržovat rezoluce OSN o Jeruzalému, zásady mezinárodního práva a příslušná usnesení Valného shromáždění a Rady bezpečnosti.

Jiří Ovčáček okomentoval plán o přesunu velvyslanectví: „Skutečné přátelství je spojeno s odvahou a solidaritou. Plán přesunout české velvyslanectví do Jeruzaléma je výrazem takového přátelství„.

Na konci listopadu jsme psali o návštěvě prezidenta Zemana Izraele a jeho slibu přemístit české velvyslanectví do Jeruzaléma.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře