Tisková konference na Ministerstvu obrany ČR k mimořádné události Autor: Miroslav Šindelář / Army.cz, official site

Praha – Na tiskové konferenci, která se konala v úterý 23. října, informovali ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata o mimořádné události, která se stala včera před polednem na základně Šindánd v Afghánské provincii Herát.


Na snímku zabitý voják  rotný Tomáš Procházka
(†41). Foto: Army.cz

Právě zde došlo k útoku na české vojáky. Jeden z nich, jedenačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka, byl útočníkem v afghánské uniformě zabit. Dva příslušníci speciálních sil, kteří zde cvičí místní ozbrojené složky, byli zraněni. Jejich zranění nejsou život ohrožující a oba už osobně telefonicky informovali své blízké.

Naši vojáci jsou hrdinové

Já osobně i celá armáda prožíváme v této době velmi těžké chvíle. Věřím, že s námi celá naše republika,“ zahájil brífink ministr obrany Lubomír Metnar a po krátké rekapitulaci incidentu zdůraznil: „Naši vojáci jsou hrdinové. Riskují život každý den. Bojují s terorismem přímo na místě a chrání mír a bezpečí u nás doma. Byl to nečekaný a bezprecedentní útok na naše vojáky. Ti jsou cvičeni v boji proti nepříteli, ale tohle byl útok z vlastních řad. Z Afghánistánu neodcházíme. Naše mise pokračuje,“ řekl ministr obrany Metnar.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA: Uživatelé reagují na další smrt českého vojáka v Afghánistánu
V pondělí Českou republikou otřásla další smutná zpráva. A opět přišla z Afghánistánu. Ministerstvo obrany ČR informovalo o útoku na vozidlo české jednotky v afghánské provincii Herát, při kterém padl český voják, další dva byli zraněni. Co dnes o útoku víme a jak na celou událost reagují Češi?

Uvedl, že v poslední době, zvláště v souvislosti s probíhajícími parlamentními volbami v Afghánistánu, počet útoků roste. Každý incident je pečlivě analyzován a přijímají se opatření. Tak je tomu i v tomto případě. Předcházení rizikům ministr téměř denně řeší s generálním štábem AČR.

Útokům lze jen těžko předejít

O podrobnostech incidentu informoval generálporučík Aleš Opata, který také vyjádřil soustrast rodině padlého a plnou podporu rodinám zraněných vojáků. Potvrdil, že podobným útokům, jako byl ten včerejší, lze jen velmi těžko předejít. Už proto, že se odehrával v zajištěném perimetru, tedy uvnitř základny koaličních sil. Útočník byl zadržen afghánskými bezpečnostními složkami.

Armáda České republiky je v těžké situaci a podporu našich občanů dnes potřebujeme. Nepotřebujeme ji jen v dobách, kdy se nám daří, ale i v době, kdy se dostáváme do těžkých situací,“ řekl generál Opata.

Vojáci v Afghánistánu působí na několika místech

Upřesnil, že čeští vojáci působí v Afghánistánu na více místech. Nejpočetnější zastoupení je na základně Bagrám, kde působí strážní jednotka. Další jednotky působí v Kábulu a provinciích Herát a Lógar, kde se podílejí na výcviku afghánských bezpečnostních sil na spojeneckých základnách.

ČTĚTE TAKÉ: Pojezný o návrhu Zaorálka stáhnout vojska z Afghánistánu: Škoda, že se o to nezasadil dřív
Český politik a člen Poslanecké sněmovny PČR Ivo Pojezný se ve svém příspěvku na Facebooku vyjádřil k tragické smrti českého vojáka v Afghánistánu. Ve svém příspěvku pomluvil bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka za to, že dané záležitosti v době svého působení na MZV nevěnoval dostatečnou pozornost.

Na základě mandátu AČR podporujeme výcvik, poradenství a asistenci na různých úrovních afghánských bezpečnostních sil. Ten nejkomplikovanější mentoring na taktické úrovni za AČR provádí speciální síly, které jsou naší nejlépe vycvičenou jednotkou,“ doplnil generálporučík Opata. Dodal, že jednotka se dnes v Afghánistánu rozloučí s padlým vojákem a bude pokračovat v plnění úkolů. Ostatky budou do ČR převezeny ve středu ve večerních hodinách.

#army.cz,
(-red.)

Komentáře