Britský vzdělávací program DofE letos absolvoval rekordní počet českých studentů. Foto: #prest.cz / Pavlína Dvořáková

Velká Británie / Česko – Vzdělávací program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (Duke of Edinburgh´s Award) neboli DofE letos dokončilo na 750 českých žáků a studentů. Jedná se tak o rekordní počet mladých lidí u nás, kteří v rámci jednoho roku převezmou jedno ze tří ocenění pro absolventy tohoto programu. Slavnostní předávání proběhnou 11., 13. a 18. prosince na Novoměstské radnici za osobní účasti Lejly Abbasové, zakladatelky projektu Asante Kenya, Zuzany Bahulové, české designérky a animátorky, a Tatiany Kovaříkové, české módní návrhářky.

Účastníci se v rámci DofE věnují hned několika oblastem zároveň – sportu, rozvoji talentu, dobrovolnictví a dobrodružné expedici. Za celou myšlenkou stojí princ Philip, manžel královny Alžběty II., který se v 50. letech minulého století rozhodl tímto způsobem rozvíjet mladé lidi na britských školách, pro velkou oblibu se ale DofE rychle rozšířilo do celého světa. V každé z výše jmenovaných čtyř oblastí si účastníci vyberou libovolnou aktivitu s individuálním cílem, kterého chtějí za určitý časový úsek dosáhnout. Program má navíc celkem tři úrovně, jejichž náročnost je stanovena právě délkou plnění aktivit – bronzová úroveň trvá minimálně 6 měsíců, zlatá 18 měsíců.

Jednou ze škol, jejíž studenti ocenění získají, bude i Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce. Certifikát a odznak programu převezme hned několik studentů této školy  – jednou z nich je Eva Sloupová. „Při DofE jsem se věnovala různým sportovním aktivitám, hlavně silovému tréninku a veslování. Jako talent jsem si zvolila kreslení a focení a v rámci dobrovolnictví jsem docházela za jednou paní do domova důchodců,“ komentuje svůj výběr aktivit. „Nejvíce mě asi posunula kategorie talent, jelikož jsem se dříve focení věnovala pouze výjimečně a myslím, že jsem se hodně zlepšila. V této disciplíně byl můj výsledek také nejlépe vidět, jelikož jsme ve škole uspořádali výstavu našich prací,“ dodává Eva. „Věřím, že získaný certifikát by mi mohl pomoci i při přijímacím řízení na VŠ,“ odpovídá Karolína Česáková, další z absolventek programu, na otázku, zda využije získaný certifikát při hledání brigády nebo v přihlášce na vysokou školu. „Rozhodně ho chci použít v obou případech,“ říká Jakub Furgalák, který v prosinci dokonce obdrží ocenění stříbrné.

V České republice už program funguje od roku 1995 a v současné době je v něm zapojeno 3500 studentů, a to v rámci 191 dětských domovů, středisek volného času a základních, středních a vysokých škol. DofE se u nás těší stále rostoucí popularitě – pedagogové si chválí jeho rozmanitost a to, že mladým lidem pomáhá se rozvíjet, účastníci oceňují, že se díky DofE dostali mimo svou komfortní zónu a že se naučili lépe organizovat svůj volný čas. Pro řadu mladých lidí je DofE expedice často vůbec první zkušeností s vařením na ohni nebo přespáváním ve stanu a drtivá většina účastníků je při zpětném hodnocení z tohoto zážitku nadšená. „Abyste se mohli najít, musíte se nejdřív ztratit! Takhle bych popsala zakončení své DofE cesty. Naše expedice se povedla i přes to, že jsme se párkrát ztratily, omylem si prodloužily cestu a také zdolávaly převýšení krajiny. Dalo mi to úžasný pocit, který měl nádech hrdosti na sebe samu i zbytek týmu,“ říká Bára, další absolventka programu. Národní kancelář DofE v České republice odhaduje, že do konce roku 2019 bude mít DofE absolvováno na sedm tisíc studentů, a to také díky platformě iDofE, která umožňuje zapojení i studentům, jejichž škola program zatím neposkytuje.

Díky účasti v DofE mají mladí Češi navíc možnost pozitivně ovlivnit i své okolí – ze studie zaměřené na měření dopadu programu, kterou realizovala Národní kancelář DofE, například vyplynulo, že v roce 2016 realizovali účastníci a jejich učitelé celkem 136 732 dobrovolnických hodin, což české společnosti přineslo celkem 5 866 379 Kč.

Ve stejném roce se účastníci DofE věnovali sportu v rámci DofE minimálně 44 512 hodin, čímž si podle výzkumu OSN snížili svou nemocnost o 17 % a zvýšili svou výkonnost o 33 %.

Mezi nejznámější držitele tohoto ocenění patří například manželka prince Williama Catherine, vévodkyně z Cambridge, cestovatel Levison Wood, britský velvyslanec v České republice Nick Archer nebo princ Edward, hrabě z Wessexu, syn královny Alžběty II. Právě princ Edward pravidelně Českou republiku navštěvuje, aby podpořil české účastníky programu – naposledy tomu tak bylo v roce 2017, kdy se osobně zúčastnil Zlaté ceremonie v budově Senátu České republiky. Čeští absolventi programu tak měli možnost převzít svůj certifikát přímo z jeho rukou.

AKTUALIZUJEME – SOUVISEJÍCÍ TÉMA:

AC Sparta Praha se zapojuje do vzdělávacího programu DofE – poskytne mladým fotbalistům možnost rozvíjet se i mimo hřiště

Dne 14. Prosince od 9:00 hodin proběhne v Generali aréně za přítomnosti generálního ředitele Sparty, pana Františka Čupra, slavnostní předání certifikátu, který potvrzuje, že se mládežnická akademie Sparty zapojí do prestižního mezinárodního vzdělávacího programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu neboli DofE.

Zapojení se do tohoto projektu dává mladým nadějným fotbalistům možnost věnovat se aktivitám i mimo fotbalové hřiště a posílit tak nejen svou vůli, vytrvalost a odhodlání, ale i odpovědnost k druhým či rozvoj svých měkkých dovedností. Mladí hráči akademie tak budou připraveni nejen po fotbalové stránce, ale i po stránce osobnostní a profesní. 

„Jedná se o první podobný a vskutku jedinečný počin u nás. Kromě základních, středních a vysokých škol nyní rozšiřujeme své pole působnosti i o první sportovní klub, navíc o tak prestižní, jako je Sparta Praha, což je zkrátka skvělé a pro klub může být do budoucna obrovsky přínosné. Navazujeme tak na model, který velice dobře funguje u prestižních klubů ve Velké Británii, například v klubu Manchester United,“ komentuje nově vzniklou spolupráci Tomáš Vokáč, výkonný ředitel programu DofE v České republice. 

„Program DofE je u tamních hráčů i trenérů velmi oblíbený, představuje pro ně unikátní možnost pracovat na charakteru mladých hráčů a vychovává z nich skutečné fotbalové osobnosti,“ dodává.


AC Sparta Praha se zapojuje do vzdělávacího programu DofE  Foto: #prest.cz

Pavlína Dvořáková,
(-red.)

Komentáře