Czech army
Armáda České republiky. Ilustrační foto. Zdroj: #pxhere.com / CC0 Public Domain

Praha – Generální štáb ČR se příští rok chystá vybudovat akviziční pracoviště, ale také znovu zavést třístupňové velení armády, což znamená i otevření nových pracovních pozic. O tom, proč je česká armáda tak aktivní dnes napsal portál novinky.cz.

Armáda chce mít větší zodpovědnost a kontrolovat určité zakázky. Dříve munici, náhradní díly pro techniku, počítače i zdravotnický materiál nakupovala vyzbrojovací sekce Ministerstva obrany ČR. Nyní se však Generální štáb české armády rozhodl, že vybuduje akviziční pracoviště.

Akviziční pracoviště bude řešit zakázky Armády ČR v oblasti zajištění nákupu provozního materiálu, komunikačních a informačních systémů a logistických a zdravotnických služeb. Generální štáb tak reaguje na narůstající počet zakázek,“ oznámila deníku Právu Magda Dvořáková, mluvčí daného štábu.

Druhou věcí, kterou se v armádě chystají zavést, je návrat k třístupňovému velení. Třetí operační stupeň bude zodpovědný za pozemní síly, letectvo a logistiku. Jednou z částí velení české armády je také strategický stupeň, což je generální štáb v pražských Dejvicích. Toto rozdělení ale zahrnuje i taktický stupeň, kterým je velení brigád a pluků.

Portál novinky.cz také zveřejnil informace o budoucím rozpočtu obrany, stejně jako o těch z minulých let. Podle mluvčího obrany, Jana Pejška, je právě růst rozpočtu jedním z hlavních důvodů rozšíření štábu.

V roce 2017 obrana hospodařila s 49 miliardami, vloni s 59 miliardami a letos dostanou vojáci 65,6 miliardy korun. V roce 2021 by to již mělo být 85,3 miliardy.“

ČTĚTE TAKÉ

Podle informací ale strategické vyzbrojovací projekty i nadále zůstanou záležitostí ministerstva obrany.

#cz.sputniknews.com,
(-Red.)

BEZ KOMENTÁŘE