Peníze, ilustrační foto. Foto: internet / archiv redakce

Česko – Česká televize přichází se zprávou o tom, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyměřil obchodním řetězcům Billa a Penny Market pokutu 164 milionů korun. Důvodem se stalo zneužití významné tržní síly.

Uvádí se, že toto rozhodnutí je pravomocné. Skupina Rewe, kam patří Billa a Penny market, pokutu akceptovala.

Rezort tenhle krok argumentoval tím, že oba řetězce požadovaly od svých dodavatelů platbu, která byla označována jako RBG bonus. Ve skutečnosti se však jednalo o tzv. zalistovací poplatek za to, že od nich odebírají zboží.

Podotýká se, že po novelizaci zákona o významné tržní síle z roku 2016, který takové platby zakázal, označovaly tento poplatek za množstevní nebo cenovou slevu, kterou jim dodavatel poskytuje.

Podle slov předsedy úřadu Petra Rafaje je RBG bonus v této podobě poplatkem bez reálného protiplnění, který byl vyžadován bez oprávněného důvodu a je nezákonný.

ČTĚTE TAKÉ

Současně byl v některých případech RBG bonus podmínkou dodávek potravin do předmětných obchodních řetězců,“ dodal Rafaj.

Kromě toho článek upozorňuje na to, že zmíněná výše pokuty je nejvyšší pravomocná sankce, jakou dosud antimonopolní úřad za tento typ prohřešku uložil.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE