Voják - armáda, ilustrační foto. Zdroj: #pixabay.com | Pixabay License

Česko – Česká republika by měla do sil rychlé reakce NATO přispět 800 lidmi a 200 kusy techniky, informoval portál E15. To pro novináře prohlásil náčelník generálního štábu Aleš Opata.

O projektu sil rychlé reakce NATO jednali v Bruselu ministři obrany Aliance, za Českou republiku se jednání účastnil ministr obrany Lubomír Metnar.

Závěrem jednání je shoda v tom, že do roku 2021 bude spuštěn koncept s označením 4X30. V praxi to znamená, že do 30 dnů od rozkazu bude mít NATO k dispozici 30 mechanizovaných praporů, 30 letek a 30 bojových lodí, píše portál.

V NATO v této souvislosti upozornili na fakt, že největší problém má Aliance s pozemními jednotkami. Podle E15 Opata prohlásil, že Česká republika není v rámci Aliance vnímána jako malá země s malou armádou. Z toho důvodu má země poskytnout 800 lidí a 200 až 210 kusů techniky.

Vojáci, kteří budou členy této jednotky, budou muset být plně připraveni. Úkolem armády bude jejich připravenost garantovat.

NATO má daleko větší potenciál, než má současné Rusko,“ cituje portál náčelníka generálního štábu v souvislosti s informacemi o tom, že Aliance není oproti Rusku dostatečně silná.

Síly rychlé reakce mají zajistit rychlé přemístění dostatečného množství vojsk do kritického místa.

ČTĚTE TAKÉ

Česká armáda se v současnosti chystá k velké modernizaci, aby nahradila morálně zastaralou techniku. Podle informací médií má rozsah modernizace Armády České republiky dosahovat až 100 miliard korun. Největší položkou v modernizaci je nákup obrněných transportérů.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE