Záchranná služba, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS MsK

MS Kraj – Začátek nového týdne přinesl v souvislosti se zimním počasím – sněžením a zmrzlými povrchy chodníků, nárůst úrazových stavů. V průběhu pondělí a úterý (7. a 8. ledna) museli záchranáři krajské záchranky ošetřovat pět desítek pacientů, kteří se zranili na sněhu a ledu. Ve všech případech přitom šlo o lehčí nebo středně těžká zranění.

Informoval o tom redakci serveru #zpravyextra.cz, krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že v Jeseníkách a Beskydech vyjížděly týmy zdravotnické záchranné služby k deseti zraněným lyžařům a snowboardistům, které ošetřovaly ve spolupráci s horskou službou. V polovině případů přitom šlo o děti.

Další čtyři desítky lidí na různých místech kraje, nejvíce na Ostravsku, Frýdecko-Místecku a Novojičínsku, utrpěly poranění při pádech na chodnících. Dominovaly úrazy končetin a hlavy. „Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byli pacienti transportování do spádových zdravotnických zařízení,“ upřesnil Humpl.

Ošetřit bylo nutno také několik pacientů, kteří se nalézali v zimním počasí na ulici a jevili známky podchlazení,“ doplnil mluvčí záchranářů.

Záchranáři v celé České Republice vybízení ke zvýšené opatrnosti při pohybu na zasněžených a zledovatělých chodnících. Zejména lidé vyššího věku a osoby se zhoršenou pohyblivosti, kteří aktuálně tvoří tři čtvrtiny zraněných na náledí, by měli zvážit omezení pěší chůze na kluzkém povrchu.

sim, (-red.)

BEZ KOMENTÁŘE