PRAHA / Pravidelná čtenářka serveru eXtra.cz Beáta upozornila redakci citovaného serveru na událost, která je na Facebooku a může se k ní přidat kdokoliv. Událost mířená proti Romům je naplánovaná na 16. dubna, zakladatel událost na Facebooku pojmenoval „Den, kdy budeme všichni týrat Romy“.

Uživatelka Facebooku Michaelka Smutná vytvořila na Facebooku událost s rasistickým podtextem směřující proti Romům s názvem „Den, kdy budeme všichni týrat Romy„. Událost směřující proti Romům popsala Michaelka Smutná slovy: „Řekla bych, že z názvu je jasné, oč nám jde, jenom by bylo dobré, kdybyste je opravdu nezabili a pouze je zmrzačili, protože to bude větší sranda a opět za rok můžeme tuhle akci uspořádat znovu“.

Názor redakce ZprávyExtra.cz se zcela ztotožňuje s názorem redakce serveru eXtra.cz ve věci, kdy výše zmíněná událost na Facebooku s rasistickým podtextem je podle administrátorů Facebooku úplně v pořádku. Dle redakce ZprávyExtra.cz je překontrolování události Facebookem zcela nemístné, z příspěvků a samotné události číší rasistický podtext.

„Na celé věci je ale nejvíce zarážející fakt, že pokud tuto událost nahlásíte kvůli tomu, že má nenávistný a rasistický obsah, odpoví vám po několika hodinách administrátoři z Facebooku, že celou akci prověřili a je naprosto v pořádku,“ uvádí server eXtra.cz.

Facebook nevidí ve vybízení lidí k lynčování Romů žádný problém
Facebook nevidí ve vybízení lidí k lynčování Romů žádný problém Zdroj: eXtra.cz

„V době, kdy Facebook odstraňuje kojící matky, které ho pohoršují, bradavky a další oproti tomuto naprosto neškodný obsah, je s podivem, že výzva, které se může lecjaký hlupák chytnout, mu přijde v souladu s jeho pravidly,“ píše server eXtra.cz

V níže přiložených screenshotů je zřejmé, že zakladatelka Michaelka Smutná této události mířené proti Romům porušuje zákon a jejímu jednání by se měla věnovat Policie ČR, Facebook její jednání po prověření toleruje.

Ze strany Facebookového profilu pojmenovaném „Michaelka Smutná“ se zcela jistě podle redakce ZprávyExtra.cz jedná bezesporu o xenofobní a rasistické urážky, které naplňují skutkovou podstatu podněcování k rasové nenávisti a hanobení rasy.

Podle zákona (§ 5 odst. 1 zákona č. 480/2004 Sb.) platí, že vydavatel je odpovědný za obsah vložený uživatelem, a to ve dvou případech: pokud mohl vědět, že obsah je protiprávní, nebo pokud se prokazatelně dozvěděl o protiprávní povaze obsahu vkládaného uživatelem a neučinil kroky k jeho odstranění. „Většina on-line vydavatelů se (nejen) proto snaží diskuse pod články aspoň nějakým způsobem moderovat a závadný obsah mazat. Pokud tak nečiní, vystavují se i oni riziku. Facebook byl podle doloženého screenu redakcí serveru eXtra.cz s touto událostí obeznámen, ale považuje ji za zcela v pořádku.

Komentáře