OKŘÍŠKY / Bezmála sedmdesát lidí muselo být evakuováno ze čtyř panelových domů v Okříškách v kraji Vysočina. Devatenáctiletý mladík tam totiž vyhrožoval explozí panelového domu. K události došlo v pátek 8. května krátce před 20. hodinou večerní.

„Policie obdržela anonymní telefonát, že do deseti minut exploduje bomba v jednom z panelových domů,“ sdělila redakci serveru ZprávyExtra.cz mluvčí policie Monika Pátková.

Na místo byly ihned vyslány všechny dostupné policejní hlídky a kompletní výjezdová skupina územního odboru Třebíč. Začala okamžitá evakuace obyvatel čtyř panelových domů. Na evakuaci obyvatel se podíleli policisté obvodních oddělení, dopravních inspektorátů, cizinecké policie, pohotovostního a eskortního oddělení a psovod krajského ředitelství a dále profesionální a dobrovolní hasiči.

O případu byl informován starosta Okříšek, který zajistil pro evakuované osoby zázemí v tělocvičně základní školy. Celkem bylo z domů evakuováno nejméně 65 osob.

Na sídliště byl přivolán policejní pyrotechnik a psovod se psem speciálně vycvičeným na vyhledávání výbušnin. Policisté provedli prohlídku vnitřních prostor bytových domů i jejich okolí. „Při prohlídce žádný výbušný systém nenašli. Krátce před třiadvacátou hodinou bylo opatření na místě ukončeno a lidé se mohli vrátit do svých bytů, sdělila mluvčí.

Současně s opatřením prováděným na místě, kde mělo dojít k výbuchu, začali kriminalisté pátrat po muži, který výbuch oznámil. Na základě operativního šetření se jim autora telefonátu podařilo velmi rychle zjistit a půl hodiny po půlnoci ho zadrželi v místě bydliště. „Jedná se o devatenáctiletého muže z Třebíčska, který se k uvedenému činu přiznal. Při dechově zkoušce mu policisté naměřili 0,34 promile alkoholu v dechu. Po provedení procesních úkonů ho policisté umístili do policejní cely, dodala mluvčí Pátková.

V sobotu dopoledne policejní komisař zahájil trestní stíhání muže pro trestný čin šíření poplašné zprávy. Mladík je stíhán na svobodě, hrozí mu trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky.

Komentáře