Česko pod sněhem, sněhová kalamita na silnicích. Ilustrační foto. Zdroj: Wikimedia commons / archiv redakce, internet

Česko / regiony  – Kalamita, jak na Sibiři! Dopravu na českých silnicích v úterý odpoledne a v podvečer komplikují přívaly sněhu. Řidiči se kloužou na silnicích na Vysočině, v Libereckém i Plzeňském kraji. Sněží i v kraji rybníků – v jižních Čechách.

Mokrý sníh se ujíždí a na namrzlých vozovkách se vytváří zledovatělá vrstva, auta někde nemohou vyjet do kopce nebo sjet. Sypače místy stojí v kolonách aut,“ oznámila mluvčí krajské policie na Vysočině Dana Čírtková. Podle ní od rána došlo k 33 nehodám, naštěstí většinou šlo pouze o plechy. Bylo při nich lehce zraněno pět lidí.

 

Řidičům dává zabrat hlavní tah na silnici I/38 z Čáslavi do Havlíčkova Brodu a dál na Jihlavu, kde je navíc špatná viditelnost. Ta navíc trápí i vysočinský úsek dálnice D1, kde tedy kromě uzavírek dnes úřaduje i sníh. Silničáři varují, že dálnice může být kluzká… Kdo by to v prosinci čekal.

Problémy jsou taktéž i na silnici I/19 mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě, kde leží vrstva zledovatělého sněhu. Snad si s tím silničáři poradí, aby biatlonisté do Vysočina Arény nemuseli dorazit už na lyžích. Ale o sníh se bát nemusí, během úterka má v kraji napadnou 15 cm sněhu.

Složitá situace je však i v Libereckém kraji, kde v nejvyšších polohách napadlo až 30 cm sněhu, v kopcích se kloužou kamiony a předvádí rally na letních gumách, jak ve své písni zpívá Jaromír Nohavica. V Libereckém kraji však přes den byly hlavní tahy mokré, největší problémy tedy tvoří špatná viditelnost.

V okolí Nepomuku na Klatovsku už to někteří „kamioňáci,“ vzdali a své vozy rozumně odstavili. Na silnici I/20 tak může vzniknout parkoviště. Silničáři upozorňují, že některé menší silnice na Klatovsku a Domažlicku se v zimě neudržují.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře