CHORVATSKO / Velmi časně ráno v sobotu 1. srpna ještě projeli řidiči mířící z Česka směrem do Slovinska či Chorvatska poměrně hladce, o pár hodin později už to ale přestalo platit. Na dálnicích v Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku se tvoří kolony dlouhé i několik desítek kilometrů. Komplikace kvůli většímu počtu turistů se očekávaly – ve spolkových zemích Bavorsko a Bádensko-Würtembersko totiž začínají prázdniny.

Odborníci varovali před zácpami zejména na hraničních přechodech, v trajektových přístavech, na příjezdech do velkých turistických center nebo při odbavování na dálnici. A předpovědi se stávají skutečností.

„Provoz je velice špatný,“ konstatoval už před půl desátou ráno Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu ČR.

Kromě množství dopravy působí komplikace také občasné dopravní nehody.

Už v Rakousku se tvořily kolony, nejhorší situace byla na dálnici ze Salzburku na Villach.

„Jsou tam dvě kolony, jedna je u severních tunelů, ta má délku přes 20 kilometrů, a druhá je před tunelem Katschberg, a ta má délku přes deset kilometrů, zdržení je tak přes tři hodiny,“ přiblížil Vomáčka.

Problémy byly také na přechodech z Rakouska do Slovinska, ve Slovinsku pak v okolí Lublaně a na všech hraničních přechodech do Chorvatska.

„Nejhorší situace je na severu země na dálnici A4 mezi městy Maribor, Ptuj a přechodem Macelj, tam si řidiči postojí ve třicetikilometrové koloně a zdržení je tak kolem čtyř hodin a dalším přechodem se zdržením kolem tří hodin je pak přechod Starod, vedoucí do Rijeky,“ dodal Vomáčka.

Doprava kolabuje i v Chorvatsku, od Záhřebu směrem na jih stojí několik kolon. Chorvatský autoklub očekává problémy po celý den a po celé zemi.

Komentáře