Upoutávka - Tancem proti násilí // One Billion Rising Prague. Zdroj: Policie ČR

Praha – Již třetím rokem se Policie České republiky připojuje k osvětové celosvětové kampani, která poukazuje na problematiku násilí na ženách „One Billion Rising“ – u nás nazvané „Tancem proti násilí“. Nad ročníkem 2018 převzal záštitu policejní prezident generálmajor Mgr. Bc. Tomáš Tuhý Ph.D, který se tak stal jedním z ambasadorů celé akce.

Akci realizuje Česká ženská lobby ve spolupráci s dalšími subjekty a Policie ČR se k největší masové kampani k ukončení násilí na ženách připojuje svojí účastí právě v den konání celosvětového tance 14. února 2018.

Shromáždění a flashmob – taneční vystoupení – se uskuteční 14. února od 12:00 na piazzettě Národního divadla.

Do letošní akce zapojili organizátoři akce Tancem proti násilí aktivně také žáky a žákyně škol, a to prostřednictvím  soutěže o nejlepší provedení tance.

Každý rok se 14. února na svátek svatého Valentýna po celém světě koná akce One Billion Rising.

Během ní se sejdou lidé v mnoha městech na náměstích a tančí stejnou choreografii. Ukazují tak, že jim násilí páchané na ženách není lhostejné. Tanec trochu jinak pojmou v Berlíně, jinak v Kuala Lumpur a jinak v Praze.

Kampaň byla prvně zahájena na Valentýna 2012. Začínala jako výzva k akci na základě ohromující statistiky, kdy jedna ze tří žen na této planetě jsou bité nebo znásilněné během jejich života. V rámci světové populace to vychází až na více než jednu miliardu žen a dívek. Cílem akce je skrze společný tanec na různých místech a ve stejnou dobu vyjádřit solidaritu s ženami, které jsou obětí násilí a upozornit tak i veřejnost na často neviditelnou a opomíjenou problematiku násilí na ženách.


ČTĚTE TAKÉ: Čtvrteční protest taxikářů. Pražská policie připravuje v souvislosti s avizovaným protestem taxikářů opatření


Policie ČR eviduje ročně přibližně 1300 případů vykázání agresora v souvislosti s domácím násilím.

Tato problematika je o to, více závažná, že se jedná o násilí za zavřenými dveřmi v soukromí a beze svědků. Následky domácího násilí s sebou obvykle nesou celoživotní psychické nebo zdravotní problémy, mnohdy i smrt.

kpt. Mgr. Petra Literová,
Policie ČR,
(red.)

Komentáře