Sdílejte

PRAHA / Na tisíce e-mailových adres byly rozeslány falešné zprávy od České národní banky. Podvodníci chtějí od lidí zcizit jejich osobní údaje a odcizit peníze z bankovních účtů. Česká národní banka na to dnes upozornila na internetu.

V e-mailech je obvykle oznámeno, že ČNB převzala plnění závazků v souvislosti se zákonem proti praní špinavých peněz. Zpráva žádá o identifikaci uživatele s cílem zjistit původ jeho příjmů.

Česká národní banka uvedla, že se nejedná o autentickou komunikaci banky, ale o pihishingový útok. Dodala také, že veřejnost nikdy neoslovuje prostřednictvím e-mailu a nedožaduje se po informacích o jejich peněžních příjmech.

Policie a Česká národní banka upozorňují, aby uživatelé, kteří obdrží takovou zprávu, nereagovali a hlavně nikomu nesdělovali své údaje pro přístup k bankovnímu účtu. Důležité je, aby rovněž neotvírali přílohy podezřelých mailů.

Loňský rok společnost Intel informovala, že e-mail od podvodníka dostala již tříčtvrtka Čechů a následně tak přišlo o osobní údaje a data 13 procent uživatelů.

Komentáře