Sdílejte
Při výprodejích podváděla téměř polovina kontrolovaných obchodů (ilustrační foto) Zdroj: FOTER

PRAHA / Při výprodejích a slevových akcích v loňském roce chybovala skoro polovina kontrolovaných obchodů. Česká obchodní inspekce (ČOI) rozdala za porušení předpisů pokuty za bezmála 14 milionů korun.

Česká obchodní inspekce (ČOI) zkontrolovala v celé České republice skoro 4500 obchodů nabízejících zlevněné výrobky nebo služby. Pochybení zjistili inspektoři ve 43 procentech z nich.

Nejméně nedostatků objevili inspektoři v Praze a Středočeském kraji. Nejvíce naopak v Plzeňském a Karlovarském kraji.

„Výsledky kontrolní akce opětovně potvrdily stále se opakující četné nedostatky, zejména nedostatečné nebo klamavé informace poskytované o cenách nabízených výrobků a služeb, porušování zásad poctivosti prodeje, nedostatečné údaje o výrobcích a také další závady,“ uvedla v pátek Česká obchodní inspkce ve své zprávě.

Inspektoři uložili v průběhu roku 2015 roku 1409 pokut za celkem 13,3 milionů korun. Zakázali také prodávat 15407 výrobků za skoro dva miliony korun, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh.

Podle inspkce si spotřebitelé málokdy ověřují, jestli jsou slevy skutečné nebo zda propagovaná akční cena není v jiném obchodě zcela normální.

„Pokud tam někdo napíše: sleva, akční cena nebo výprodej, tak to na zákazníky vždycky zabírá. Nenechat se zlákat tím, že je tam takové slovo napsáno, podívat se, kolik takové zboží stojí jinde bez slevy. A možná tak fakticky ušetří,“ doporučuje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Inspektoři plánují kontrolovat obchody i v letošním roce.

Komentáře