PRAHA / Trojkoalice a ČSSD a stávající koalice hnutí ANO šla s heslem „Zprůhlednit a otevřít fungování pražského magistrátu,“ do vedení pražského magistrátu. Zásady transparentnosti v případě vyplňování údajů o svých příjmech a majetku ale mnozí zastupitelé nedrží.

Pokud by někdo očekával, že v roce 2015 budou prohlášení zastupitelů v rámci etických kodexů dostupné veřejně na internetu, určitě by se spletl. Prohlášení existují jen v písemné podobě, a pokud do nich chce občan nahlédnout, musí přijít na pražskou radnici osobně, vyplnit si patřičnou žádost, pak čekat na její schválení a teprve poté mu šanon s dokumenty přistane na stole.

Žádné kontroverzní údaje v nich ale nejsou. Stačí jich prolistovat jen pár a zjistíte, že zastupitelé očividně tápou v tom, co do samotného přiznání uvést, a co už ne. Angažmá v některé z městských firem sice podle nařízení uvádějí, kolik si tím vydělali, už ale nikoli.

Navíc každý z pražských zastupitelů má možnost zakázat zveřejnění jakéhokoliv údaje z dokumentu. A tuto možnost zvolil třeba šéf zastupitelů ČSSD Karel Březina, šéf zastupitelů ANO Michal Hašek a dokonce i šéfka kontrolního výboru Jaroslava Janderová z ODS.

Naopak s až urputnou pečlivostí pak k formuláři přistoupili piráti. Ti jako jediní nezůstali pouze u prohlášení v rámci etického kodexu, ale dobrovolně vyplnili i standardní majetková přiznání. A obojí – také jako jediný zastupitelský klub – vyvěsili na internet.

Při vyplňování přitom nevynechali sebemenší podrobnost. A tak se třeba můžeme dočíst, že předseda strany Jakub Michálek dostává od svého otce, známého lékaře, pětitisícové kapesné. Že ho pražská ZOO pozvala na večeři, nebo že na Vánoce od společnosti Nexia, která pro Prahu zpracovávala posudek na Opencard, dostal čokoládu odhadem za 200,- korun.

Jeho kolega Adam Zábranský, ve 22 letech nejmladší ze všech zastupitelů, se pak přiznává, že žije u rodičů, kteří částečně hradí i jeho životní náklady.

Komentáře