Sdílejte
Zdroj: archiv

PRAHA / V pěti krajích bude stát od letošního dubna motivovat nezaměstnané, aby přijali práci i mimo své bydliště. Na dojíždění zaměstnancům od 1. dubna přispěje až 3500 korun měsíčně, příspěvěk bude možné pobírat až po dobu maximálně jednoho roku.

Uchazeči o práci, kteří přijmou nabídku práce mimo své bydliště, mohou dostat finanční pomoc až 3500 korun měsíčně. Systém podle zprávy Úřadu práce ČR začne fungovat od 1. dubna v pěti krajích, tedy v Ústeckém, Karlovarském, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském.

O „příspěvek na podporu regionální mobility“, jak se nová finanční pomoc nazývá, může žádat každý uchazeč, který je na Úřadu práce déle než 12 měsíců, nebo přišel o práci při hromadném propouštění. Zároveň nesmí být nová nabídka od zaměstnavatele, u něhož uchazeč pracoval v posledních dvou letech.

Další podmínkou je přijetí nabídky práce mimo své bydliště. Minimální vzdálenost dojíždění je však 10 kilometrů, nejvyšší částku dostanou lidé pracující více jak 50 kilometrů od svého bydliště. „ÚP ČR nebude příspěvek poskytovat na dojíždění do zahraničí (kromě Moravskoslezského kraje),“ uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová si od nového příspěvku slibuje vyšší motivaci uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnaným se podle ní musí vyplatit pracovat, místo toho, aby pobírali sociální dávky.

Pilotní program bude testován v pěti zmíněných krajích zhruba po dobu jednoho roku. Pokud by systém uspěl, mohl by se nový příspěvek vyplácet i ve zbytku České republiky. Nejdříve by se tak dle odhadů mohlo stát ve druhé polovině roku 2017.

Komentáře