Sdílejte
Zdroj: archiv

PRAHA / V Česku přibývá neplatičů DPH. Zatímco ještě v roce 2014 bylo podle statistik Finanční správy ČR v registru 115 nespolehlivých plátců DPH, v letošním roce se jejich počet vyšplhal již na tisícovku. Na pozoru by proto měli být i samotní podnikatelé, kteří s rizikovými plátci DPH obchodují. Podle zákona totiž ručí za to, že státu odvedou patřičnou DPH.

Tisícovka firem a jen jediné sídlo – takzvanou virtuální adresu si v Česku zřizuje stále víc společností. Důvodů je hned několik.

Firmy chtějí třeba ušetřit za pronájem, často se ale taky schovávají před finančními kontrolami. Na adrese svého fyzického sídla totiž nejsou k zastižení a s úřady nekomunikují. Takové firmy ale můžou být od letošního roku označeny za nespolehlivé plátce DPH.

Jednak je to samozřejmě lacinější nemít vlastní prostory, nebýt v pronájmu a mít sídlo na virtuální adrese. V souvislosti s nespolehlivými plátci DPH můžeme hovořit i o tom, že tyto firmy jsou těžko kontaktovatelné, prostě je nikde neseženete. A to je právě jeden z důvodů, proč těchto subjektů bývá víc na jedné virtuální adrese,“ říká produktový manažer společnosti Czech Credit Bureau Jan Cikler.

Třeba v Praze je takových hromadných adres zhruba 200. Nespolehlivým plátcem je ale třeba i společnost, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí dodatečně vyměří daň minimálně půl milionu korun. A existují i další důvody.

„Jedná se o plátce, u kterého byl vystaven zajišťovací příkaz a ten nebyl uhrazen. Nebo se může jednat o plátce, který úmyslně maří správu daně nebo takový, který například nepodává přiznání k DPH,“ popisuje Linda Paterová z Generálního finančního ředitelství.

Největší počet nespolehlivých plátců DPH sídlí v Praze. Jde skoro o tři stovky firem. Ty nejčastěji podnikají v oblasti obchodu nebo správě nemovitostí.

Podle odhadů přichází Česko kvůli daňovým podvodům o více než 100 miliard korun ročně. Na rizikové firmy se proto inspektoři zaměřují stále častěji.

Komentáře