OstravaPhoto, offocial Autor: photo nophoto z.s.

Ostrava – Bienále mezinárodního fotografického festivalu OstravaPhoto 2017 se letos představí s tématem Jinýma očima – mezi jistotou a nejistotou.

2. ročník mezinárodního fotografického festivalu OstravaPhoto se vrací do centra Ostravy. Letos se festival zaměří nejen na fotografickou tvorbu, která v sobě reflektuje letošní téma, ale nabídne i přednášky z oblasti humanitních oborů.

1 město / 16 dní / 17 výstav / 6 komentovaných prohlídek / 12 přednášek / asi 30 účinkujících ze 7 zemí / 3 workshopy / x dalších aktivit – to je letošní programový výčet bienále mezinárodního fotografického festivalu OstravaPhoto, který se v centru města uskuteční podruhé.

Festival kromě uměleckých výstav a tradičního doprovodného programu, bude daleko víc propojen právě s humanitními vědami, jako je sociologie, filozofie, politologie. Cílem festivalu je, aby tematicky zaměřené výstavy spolu s doprovodnými přednáškami vytvářely dialog mezi uměním a humanitními vědami, aby festival nabídl platformu pro ověřování zajetých společenských řádů, a to nejen na čistě umělecké úrovni, ale právě v rovině interdisciplinarity zmíněných oborů a umění.

Festival zahájíme za účasti veřejnosti i samotných vystavujících a přednášejících, a to čtyřdenním vernisážovým maratonem, který bude obohacen o doprovodný program – to vše v příjemném tempu letních dní od čtvrtku 15/06 do neděle 18/06/17. Od čtvrtku do neděle budou mít návštěvníci možnost potkat se se samotnými vystavujícími – v jejich přítomnosti se zahájí většina výstav. Nabídneme portfolio review, promítání, komentované prohlídky s autory děl, burzu, workshop se specialistou na fotografickou optiku firmy Zeiss, dvě přednášky. V těch dvou následujících festivalových týdnech od 19-30/06/17 pak budou výstavy otevřeny veřejnosti a budou paralelně probíhat ostatní přednášky, komentované prohlídky a workshopy. Ve středu 21/06/17 nás pak čeká ještě jeden speciální programový blok na téma Domov a možnosti sociálního bydlení.

Z české tvorby určitě zaujme Libuše Jarcovjáková nebo Iren Stehli. Z českých řečníků není třeba představovat energetickou Ilonu Švihlíkovou nebo Jana Sokola, který se bude zamýšlet nad otázkou pravdy a lži. Marek Hrubec pojme téma v rámci své knihy Odjištěná společnost. Bude se debatovat i nad osudem absolventů uměleckých vysokých škol, ale nezapomínáme ani na řečníky více propojené s médiem fotografie – například Michal, Kalhous, Jiří Siostrzonek, Peter Brinkemper (DE), Thomas Schneider (DE). Letos je festival součástí Česko-německého kulturního jara, proto se mimo jiné zaměří na německý společenský diskurz s ukázkami umělecké tvorby, ve které intenzivně rezonují právě globální témata. Z dalších zahraničních účastníků přijal pozvání mladý fotograf Hosam Katan, který pochází ze syrského Aleppa. Na něj naváže i vítěz letošní soutěže Magnesia Litera Marek Šindelka s besedou a autorským čtením z jeho knihy Únava materiálu.

Bude následovat beseda s německým orientalistou Michaelem Lüdersem, který se tématu destabilizovaného Blízkého východu věnuje dlouhodobě a který vnáší do standardní západní argumentace tak trochu jiné světlo a poukazuje i na osudové zásahy Západu v tomto regionu. Bude čerpat z jeho dvou posledních knih – Ti, kdo sejí vítr aneb co západní politika způsobila na Východě a Ti, kdo sklízí bouři aneb jak Západ přivedl Sýrii do chaosu.

I letos pracujeme s konceptem dočasného využívání prázdných komerčních prostor v centru města. Podružným cílem festivalu je město oživit a upozornit na prázdné obchody a prostory. Festival tento výstavní koncept v Ostravě představil v roce 2015 jako první a dva roky poté zde v rámci místní samosprávy vzniká oficiální nástroj udržitelného rozvoje, který se tímto konceptem oživení města bude zabývat systematicky.

OstravaPhoto, offocial Autor: photo nophoto z.s.

Festival OstravaPhoto se koná pod záštitou rektora Ostravské univerzity. Za projektem stojí spolek photo nophoto z.s. a Fakulta umění Ostravské univerzity. Festival se koná díky finanční podpoře a dotaci ministerstva kultury, Moravskoslezského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, Goethe Institutu, Německého velvyslanectví v Praze, Fakulty umění Ostravské univerzity a Statutárního města Ostrava. Festival dále finančně a institucionálně podpořili také ZEISS Group, Rotary Club, RETIS Group, Tiskárna Helbich, Papyrus, Kubyx Trade, Epona, Centrum pro Rodinu, Jabba Design, FSS OU, Kofola, Centrum Pant, Kampus Palace, MOaP, MOaP, GVUO, ITF, Fiducia, Klub Atlantik, I.E.T Reality, Provoz Hlubina, Dira v Provozu, Kamrlík a mnoho dalších.

Autor | Zdroj: Alexandra Bočková (photo nophoto z.s.)
– organizátorka festivalu
Redakce „ZE“, ČTK | Protext

BEZ KOMENTÁŘE